Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

ŚLUB KOŚCIELNY, A CYWILMY

Pytania i odpowiedzi

Przyznaję, że pierwszy raz spotykam wypowiedź o kosztach ślubu kościelnego i to na poziomie niezwykle niskim. Rozumiem, że jest to koszt a priori ustalony z księdzem (na pewno proboszczem), bez organów, bez Veni creator, najlepiej udzielony w godzinach, gdy kościół "świeci pustkami". 

Ze "państwo młodzi" muszą ponieść jeszcze kilka innych i to wcale niemałychkosztów, o tym się w tej chwili nie mówi.

A przy okazji gdzie w Piśmie Świętym jest powiedziane, że małżeństwo musi odbyć jakieś "ceremonie?" Bóg stworzył Ewę, przyprowadził ją do Adama i rzekł: to jest twoja żona (Księga Rodzaju).

zbigniew1936

 

Zbigniewie. Zacznijmy od tego czym jest przysięga małżeńska :) Jest to przyrzeczenie BOGU, że przez miłość do swojego małżonka będziesz kochał BOGA. Nie jest to ceremonia po to by się ludziom pokazać - ale przysięga złożona Bogu a nie człowiekowi - dlatego nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny. Druga kwestia jest taka jakiego odłamu Chrześcijańskiego jesteś - bo jeśli protestantem to nie ma rozmowy bo każdy odłam protestancki rządzi się swoją przysięgą (można nawet takową napisać) i zasadami, których przyznam się bez bicia - nie znam na tyle dokładnie by o nich opowiadać. Natomiast jeśli jesteś Katolikiem - to musisz wziąć pod uwagę, że oprócz najważniejszego Słowa Bożego mamy coś takiego jak Tradycję Kościoła która jest niezbędnym uzupełnieniem naszej wiary i bez której nie ma mowy o Katolicyzmie. Dlatego ustalamy - albo jesteśmy Pro i wtedy "obrzucamy się" cytatami z Pisma Świętego, albo zawierzamy się Tradycji która przez swoje 2000 lat jest oparta na wiedzy, wierze i natchnieniu wielu niesamowitych ludzi danych nam od Boga. A co do zapłaty - to się nie zgodzę. Wczoraj na moich oczach dwie pary płaciły księdzu (mimo, że ja tam tylko chórek prowadzę) i wcale nie były zażenowane. Ksiądz to też zawód - i kto się zgadza z jego nauczaniem i Tradycją to niech doceni jego pracę (ciekawe ile innych ludzi umiało by tak pobierać zapłatę - ile w tym pokory i dystansu by prosić). W moim Kościele nie ma cennika - jest ile łaska (zwyczajna jałmużna), ale różnie jest. Płacąc księdzu weźmy pod uwagę koszt kwiatów, organisty i sam ksiądz też mógłby machnąć ręką... Przecież on nie jest nam poddany - ma wolną wolę jak każdy nas, a wszystko co robi to z powołania i chęci niesienia Boga ludziom - więc doceńmy to. A to, że niektórzy księża chcą brać pieniądze gdy nikt nie widzi - to po prostu postawmy się na ich miejscu i postarajmy się wyobrazić siebie w ich roli. Nie oceniajmy ale starajmy się zrozumieć. A jeśli nie pasuje - no to kochani, ślub kościelny nie jest obowiązkowy - jeśli w niego nie wierzymy, to nikt nie broni wziąć swoją lubą/lubego na polanę i przyrzec mu wierność przy obliczu Boga - ale niech nie nazywa to wiarą Katolicką :) A jeśli bierze ślub kościelny tylko dla spokoju mamy i opinii publicznej - no to jak dla mnie nie ma to większej wartości niż ta polana - wiec niech zaciśnie zęby i zapłaci - chce się męczyć i być fałszywym zamiast zrobić coś z przekonania, jego wybór. :) Pozdrawiam


Opcje Artykułu

ŚLUB KOŚCIELNY, A CYWILMY | 8 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
ŚLUB KOŚCIELNY, A CYWILMY
eviva wto, 12 sty 2010, 11:59:41

Ślub zawiera się między ludźmi i Bogiem.Do tego nie jest konieczna obecność innych pośredników.Jeśli ktoś chce mieć jakieś inne  ceremonie,to za nie płaci jak np.w KK.U protestantów jest to zapewne znacznie prostsze i tańsze.

---
W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń