Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kontrowersje wobec nowych dokumentów dotyczących pontyfikatu Piusa XII

Zdaniem wielu Pius XII jest jedną z najbardziej niejednoznacznych postaci współczesnej historii Kościoła Katolickiego. Kolejne, odnalezione przez włoskioch historyków dokumenty, nasuwają wątpliwości co do postawy tego papieża wobec programowej eksterminacji Żydów przez nazistów.Pierwsze lata pontyfikatu Piusa XII przypadły na okres II wojny światowej. W opinii Kościoła działalność papieża w tym czasie zasługuje uznanie, niektóre środowiska żydowskie zaś zarzucają wspomnianemu papieżowi co najmniej indyferentyzm w kwestii holokaustu. Dyskusja na temat polityki Watykanu podczas wojny rozgorzała no nowo po tym, jak najpierw w 1990 roku Jan Paweł II ogłosił Piusa XII Sługą Bożym i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny, a w 2007 komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych opowiedziała się za beatyfikacją Piusa XII. Niedawno zaś gdy Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót wspomnianego papieża.

Włoscy historycy Mario J. Cereghino i Giuseppe Casarrubea wydobyli z brytyjskich archiwów dokumenty, które – ich zdaniem – wskazują na to, iż Pius XII nie wykazywał woli otwartego potępienia zagłady Żydów, pisze Il Giornale.

Wśród wspomnianych dokumentów znajduje się telegram z 19 października 1943 roku, który dotyczy spotkania Piusa XII z Haroldem Tittmannem, przedstawicielem dyplomacji USA przy Stolicy Apostolskiej. Tittmann pisze, że papież nie oburzył się w związku z mającą miejsce dzień wcześniej deportacją tysiąca Żydów do obozu Auschwitz, ale wyraził lęk z powodu – jak to ujął – „komunistycznych band, które stacjonują wokół Rzymu”. Ponadto, pisze amerykański dyplomata, Pius XII podkreślił, że dotąd Niemcy szanowali Stolicę Apostolską, podaje Il Giornale.

Drugi dokument, datowany na 10 listopada 1944 roku, stanowi sprawozdanie ze spotkania Piusa XII z D’Arcy Osbornem, brytyjskim ambasadorem. Wizyta ta miała miejsce w czasie, gdy oddziały SS dokonały masakry 400 tysięcy węgierskich Żydów. Ambasador raportował brytyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych, że wobec sugestii o wystosowanie przez papieża apelu dotyczącego losu węgierskich Żydów, Pius XII stwierdził, iż nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, w każdym razie jednak jego potępienie będzie anonimowe.Opcje Artykułu

Kontrowersje wobec nowych dokumentów dotyczących pontyfikatu Piusa XII | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
medieval_man wto, 2 lut 2010, 18:54:58

czegoś nie kojarzę... czy autor tekstu może mi podać, kto z polityków w okresie II wojny potępił holocaust i w jakim dokumencie, a jeszcze lepiej, ktory z polityków w krajach zajętych przez oś, potępił Niemców za zbrodnie wojenne.

Mnie, na przykład nie podoba się, że w czasie II wojny światowej burmistrz miasta Oświęcim tez nie potępił istnienia obozu

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 
Jacek2 wto, 2 lut 2010, 19:47:15

Można tak sobie rozmawiać w nieskończoność, czego Pius nie zrobił. Lista życzeń jest nie do zamknięcia. Może lepiej zająć się tykm co zrobił i porównać to z tłem epoki, działaniami innych przywódców.

 
montsegur nie, 7 lut 2010, 09:16:18

"Nowe dokumenty"... Jak ja "lubię" to określenie... Co to, do cholery znaczy: "nowe"??? Napisane przed chwilą? Wtedy byłyby one nowe i to bez cudzysłuwu... Dobrze jest chyba używać właściwych określeń.

Tu nawiązuję do komentarza spod innej informacji podanej tu ostatnio - dlaczego nie otworzyć archiwów TOTALNIE, zamiast od czasu do czasu "kapać" to raz jakimś dokumencikiem, to znów innym papierkiem...  Taka wybiórczość sama w sobie nosi wszelkie znamiona MANIPULACJI. I pozostawia wrota szeroko otwarte takiej manipulacji. Czy ci dwaj historycy włoscy tylko tyle potrafili "wydobyć"? Nie pozwolono im "wygrzebać" więcej?  Pewne grupy lobbingowe lubują się w stawianiu nas pod pręgierzem, w stałej defensywie. My mamy jedynie odpowiadać i wstydzić się za t.zw. "Holokaust". 

Bo papież nie oburzył się na transport 100 Zydów do Auschwitz? Czyli: Niemcy za każdym razem donosili papieżowi, gdy planowali kogoś zawieźć do tego obozu? Ze Pius XII wiedział o komunistycznych partyzantach niedaleko Rzymu, to chyba jasne - bo sam przebywał w Rzymie... A czy przebywał on w Auschwitz? Może Niemcy kurtuazyjnie zapraszali go akurat tam?

I jak tu potem nie wierzyć  wspiski, jeżeli taka istnieje "polityka informacyjna"? Pius XII urasta do roli niemal jakiegoś potwora, gdy rzeczywiste potwory kazały mordować miliony "nalotami dywanowymi"... A co bardziej naiwni rzucają komentarzami w rodzaju: "czemu Alianci nie zbombardowali tych obozów?" (wraz z więźniami zapewne, bo przecież inaczej by się nie dało, chyba tyle można sobie wyobrazić...).


Cheers!!!

---
Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Frőlicha i Stolz!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń