Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Męczeństwo katolickiego biskupa...

„Po owocach ich poznacie” (Mt 7, 16). Tytułowa nauka podana uczniom przez samego Jezusa sprawdza się pod każdą szerokością i długością geograficzną, i w każdym czasie. Ale chyba trzeba by do niej dodać dość istotną uwagę brzmiącą: pod warunkiem, że te owoce będzie można zobaczyć, poznać lub choćby usłyszeć, czy przeczytać o nich.W czasie niedawnej rozmowy z biskupem Bigajem dotyczącej historii Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła usłyszałem pytanie, czy wiem, że jedynym polskim biskupem katolickim zamordowanym przez bezpiekę był biskup PNKK? Nie, nie wiedziałem.Podobnie, jak na pewno nie wie tego znakomita większość Polaków. Być może nawet nie wszyscy wierni Narodowego Kościoła znają tę prawdę, gdyż pozostaje ona dla nich przykryta propagandą, kłamstwami i milczeniem zagwarantowanym cenzurą peerelowską. Ta prawda była i jest przecież niewygodna nie tylko dla oprawców i ich komunistycznych mocodawców, ale także dla wyznawców Chrystusa pochodzących z innych nurtów chrześcijańskich, mających monopol na cierpienia prześladowań i chwałę męczenników.


Rozmowa z biskupem Bigajem była dla mnie impulsem do ponownego sięgnięcia do historii Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła. I okazało się, że przeoczyłem w niej wiele interesujących wątków. Między innymi fakt zamordowania przez SB w 1951 roku – tej egzekucji nie można inaczej nazwać – księdza Józefa Padewskiego, biskupa PNKK.


Biskup został aresztowany z absolutnie bezpodstawnym zarzutem współpracy z wywiadem USA. Ponieważ posiadał on obywatelstwo amerykańskie, więc esbecji łatwo było montować takie oskarżenie. Biskup Padewski zmarł śmiercią męczeńską, wykończony torturami prowadzonymi w czasie śledztwa. Jego aresztowanie, tortury i śmierć miały związek z ucieczką przez Watykan do PNKK w Stanach księdza Kołakowskiego, ujawniającego i nagłaśniającego zbrodnię katyńską. Razem z ks. Biskupem na śmierć z rąk esbeckich oprawców skazano wówczas również jego bliskiego współpracownika ks. Edward Narbutt-Narbuttowicza.
Od biskupa Padewskiego żądano zrzeczenia się obywatelstwa amerykańskiego oraz proponowano mu prowadzenie Polskiego Kościoła, ale niezależnego od PNKK w Stanach, a więc w oderwaniu od jego polonijnych korzeni w USA. Dla biskupa było jasne, że ówczesne władze zaczęły montować instytucję kościelną na wzór całkowicie zależnego od rządu kościoła w ZSRR. Pomimo że PNKK miał trudności w zarejestrowaniu swej działalności w Polsce międzywojennej i funkcjonował bez takiej oficjalnej zgody, rejestracja nie stanowiła problemu w 1946 roku. Planom stworzenia kościelnej atrapy pozostającej na usługach komunistów, przez nich całkowicie sterowanej, stanął jednak na drodze biskup Padewski i dlatego musiał ponieść śmierć.


Aby całkowicie odciąć PNKK od amerykańskich korzeni szef Urzędu d/s Spraw Wyznań, Antoni Bida, powołał w 1951 roku specjalne kolegium, które potępiło imperializm amerykański i zmieniło nazwę na Kościół Polskokatolicki. Ten nowy twór przejął oczywiście parafie PNKK, nad którymi roztoczyła władzę de facto PZPR. Peerelowscy władcy od tej pory mianowali nie tylko biskupów, ale kontrolowali też wszystkich duchownych i obejmowane przez nich stanowiska kościelne. No i ma się rozumieć zabezpieczali tenże twór od strony finansowej.


Sądzić chyba jednak śmiało można, że nie to było największą krzywdą i raną zadaną PNKK, lecz wykreowanie w Polsce dość powszechnego przekonania o pełnej współpracy tegoż kościoła z całym aparatem komunistycznym. Zwykli ludzie nie zastanawiali się nad różnicami między Polskim Narodowym Kościołem Katolickim, a Kościołem Polskokatolicki. Propaganda głosiła, że to jest jedno i to samo, i tak zapadała w umysłach ludzi. Ze zrozumiałych względów nie śpieszyli się z jej prostowaniem księża polskokatoliccy tudzież kręgi świeckich z tym kościołem związanych, no a duchowni PNKK i jego świeccy działacze nie mieli wystarczającej siły przebicia przez peerelowską cenzurę.
Ale męczeńska śmierć biskupa Józefa Padewskiego i jego współpracownika nie poszła na marne. Pomimo że nawet w czasach odkrywania prawdy śmierć tych wspaniałych duchownych próbowano zamknąć w grobowej ciszy, zaplombować w archiwach i przeinaczeniach, a ich samych wykreślić z różnych rejestrów i historii, te zapędy się nie udały. Przede wszystkim dzięki konsekwentnym staraniom wiernych Kościół Polskokatolicki powrócił w Polsce w 2006 roku nie tylko do swojej pierwotnej nazwy, ale także do starych korzeni, stając się jedną, polsko-amerykańsko-kanadyjską wspólnotą, Kościołem uznającym jeden synod i i jednego Pierwszego Biskupa. PNKK w Polsce poddał się oczywiście ponownie jurysdykcji PNKK w USA i Kanadzie. Pełnomocnikiem Kościoła na Polskę jest ks. bp. Sylwester Bigaj, dobrze znany w polonijnym środowisku GTA. Od niego otrzymałem wiadomość, że kolejny synod PNKK będzie miał miejsce w 2010 roku w Niagarze.

Janusz Szajna

P.S.
Nasuwa się bardzo oczywiste pytanie: Komu i dlaczego zależało i zależy na pozostawieniu w mrokach zapomnienia i kłamstwa męczeńskiej śmierci biskupa Padewskiego? Czy może niewygodnym jest też tu fakt, że był on hierarchą Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła?...

 

Źródło: Kanadyjska prasa polonijna “Gazeta” Nr 33(4782) Rok XXIII , Magazyn piatek-niedziela 19-21 marca 2010 (Kanada, Toronto-Ontario)Opcje Artykułu

Męczeństwo katolickiego biskupa... | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń