Corriere della Sera: doniesienia o skandalach są zbyt dobrze skoordynowane i nachalne

pon, 29 mar 2010, 18:34:04

Autor: Teodor Lacher

Ostatnie doniesienia o skandalach są zbyt dobrze skoordynowane i nachalne, by nie budziły podejrzeń, że w istocie chodzi w nich o krucjatę przeciwko Kościołowi, desperacką próbę wciągnięcia w pedofilską aferę samego Papieża – pisze włoski dziennik.

Corriere della Sera zarzuca publikacjom amerykańskim brak obiektywności i kierowanie się uprzedzeniami. La Stampa natomiast przypomina, że były metropolita Wisconsin, który w artykule New York Timesa służy za głównego oskarżyciela kard. Ratzingera, to nie kto inny, jak abp Rembert Weakland, były opat-prymas benedyktynów, który swego czasu zasłynął z ultraliberalnych poglądów i deklarowanego homoseksualizmu, a w 2002 r. musiał ustąpić z kierowania amerykańską metropolią po tym, jak jeden ze studentów oskarżył go o usiłowanie gwałtu.

Jeszcze ostrzej o doniesieniach zachodniej prasy wypowiada się L’Osservatore Romano. "Instrumentalizacja bolesnych przypadków pedofilii, by za wszelką cenę przyłożyć Papieżowi".

Z kolei niemiecki kardynał Walter Kasper kieruje uwagę mediów na ofiary.

- To, że niektóre gazety instrumentalnie wykorzystują straszne przypadki, by frontalnie go zaatakować, to coś, co przekracza wszelkie granice sprawiedliwości i lojalności – skomentował hierarcha insynuacje, jakoby obecny papież, jako biskup i kardynał, lekceważył informacje o molestowaniu dzieci przez księży.

- Największą troską należy otoczyć ofiary, trzeba zmienić kurs i być bardziej czujnym; potrzebna jest nam linia uwagi i odwagi oraz porządki. Ale nie można wyobrazić sobie, że świadomość, jaką mamy dzisiaj, mogłaby być taka sama 30, czy 40 lat temu, w epoce, w której doszło do wielu przypadków, o których się mówi – dodaje kard. Kasper. Zwraca także uwagę na fakt, że zmiany w świadomości zaszły w całym społeczeństwie, a nie tylko w Kościele. Skandale pedofilskie to nie jedynie problem księży, ale całego społeczeństwa.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100329183404209