Rzecznik Watykanu: media pomijają sukces Kościoła w walce z pedofilią

pon, 29 mar 2010, 18:37:46

Autor: Teodor Lacher

Liczba oskarżeń o nadużycia seksualne duchownych spadła w ostatnim roku o ponad 30 proc., a większość z nich dotyczy przypadków sprzed ponad 30 lat – oświadczył ks. Federico Lombardii w komentarzu na falach Radia Watykańskiego.

Publikujemy pełny tekst wypowiedzi ks. Lombardiego:

Sprawa nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony duchowieństwa katolickiego również w ostatnich dniach była szeroko obecna w mediach wielu krajów, w szczególności w Europie i w Północnej Ameryce, po ogłoszeniu listu papieża do irlandzkich katolików. Nie stanowi to niespodzianki. Temat jest takiej natury, że przyciąga uwagę mediów, a sposób, w jaki Kościół podchodzi do niego, ma kluczowe znaczenie dla jego moralnej wiarygodności. Faktycznie przypadki, na które zwrócono uwagę odbiorców, w większości miały miejsce dawno temu, nawet całe dziesięciolecia, ale przyznanie się do nich i zadośćuczynienie za nie wobec ofiar, to cena przywrócenia sprawiedliwości oraz owego „oczyszczenia pamięci”, które pozwala z odnowionym zaangażowaniem, a zarazem z pokorą i ufnością spojrzeć w przyszłość.

 

Do ufności tej przyczyniają się liczne pozytywne sygnały, nachodzące od różnych konferencji episkopatu, biskupów i instytucji katolickich wielu krajów na różnych kontynentach: wskazania służące właściwemu podejściu do nadużyć i zapobieganiu im, potwierdzone, uaktualnione i odnowione w Niemczech, Austrii, Australii, Kanadzie itd. W szczególności pomyślna jest wiadomość, jaką przynosi siódmy doroczny raport na temat wprowadzania w życie „Karty ochrony dzieci i młodzieży” Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Nie popadając w zadowolenie, które byłoby nie na miejscu, nie można nie skonstatować nadzwyczajnego wysiłku w zakresie prewencji, dokonanego poprzez niezliczone kursy formacyjne i treningi zarówno dla młodych, jak i dla całego personelu duszpasterskiego i wychowawczego.

 

Trzeba też przyjąć do wiadomości, że liczba oskarżeń o nadużycia spadła w ostatnim roku o ponad 30 proc., a większość z nich dotyczy przypadków sprzed ponad trzydziestu lat. Jest to dla nas ważna wiadomość w kontekście niedawnych ataków medialnych, które niewątpliwie wyrządziły szkody. Jednak niepowierzchownemu obserwatorowi nie umknie fakt, że autorytet papieża oraz intensywny i spójny wysiłek Kongregacji Nauki Wiary wychodzą zeń nie osłabione, lecz utwierdzone we wspieraniu i kierowaniu episkopatami w zwalczaniu i wykorzenieniu plagi nadużyć, gdziekolwiek się ona pojawia. Niedawny list papieża do Kościoła w Irlandii jest tego mocnym przykładem, który przyczynia się do przygotowania przyszłości na drodze „uzdrowienia, odnowy, zadośćuczynienia”. Z pokorą i z ufnością Kościół wkracza obecnie w Wielki Tydzień i prosi o miłosierdzie oraz łaskę Pana, Który cierpi i zmartwychwstaje dla wszystkich.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100329183746537