Jan Paweł II - 5. rocznica śmierci

pią, 2 kwi 2010, 11:38:09

Autor: Mirosław Miarczyński

Dziś przypada 5. rocznica śmierci karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Liturgiczne obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II będą - decyzją Episkopatu Polski - sprawowane w sobotę, 10 kwietnia (w Wielki Piątek nie odprawia się mszy w kościele katolickim).

Nie będzie to jedyna forma wspominania papieża - Polaka. W niedzielę 11 kwietnia zostanie zainaugurowane "duchowe przygotowanie Polaków do wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II", pod hasłem „Jestem z Wami – przesłania do Polaków”.

Przez dziewięć miesięcy w każdą drugą niedzielę miesiąca katolickie media będą przypominać papieskie nauczanie z kolejnych wizyt w Ojczyźnie. Następujący po niej „tydzień duszpasterski” w parafiach, szkołach i innych środowiskach wypełnią msze św., nabożeństwa, adoracje, sympozja, dyskusje i spotkania, podczas których rozważane będzie przesłanie papieża do rodaków.

Punktem kulminacyjnym przygotowań będzie Dzień Papieski, obchodzony 10 października br. pod hasłem „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.

Przedsięwzięcie jest realizowane niezależnie od oczekiwanej decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie terminu włączenia polskiego papieża do grona świętych i błogosławionych.

Centrum informacyjnym o przygotowaniach i o samym procesie beatyfikacyjnym będzie strona internetowa, umieszczona pod adresem www.dzienpapieski.pl. Wortal ten jest efektem wspólnych działań mediów, zrealizowanym w hołdzie Janowi Pawłowi II, który zwracał uwagę na to, że powinny one razem z Kościołem pełnić służbę dla dobra społeczeństwa.

Odwiedzający stronę znajdą na niej aktualne doniesienia dotyczące beatyfikacji Jana Pawła II, kompletne papieskie nauczanie z pielgrzymek do Polski, materiały duszpasterskie, wywiady, komentarze do wydarzeń, informacje o lokalnych działaniach podejmowanych dla uczczenia pamięci Ojca Świętego oraz materiały multimedialne. Głównymi partnerami strony są Katolicka Agencja Informacyjna, Opoka.org.pl, Wiara.pl, TVP, Polskie Radio, Radio Plus, VOX FM, „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Idziemy” i „Przewodnik Katolicki”. Pełna wersja strony zostanie uruchomiona 10 kwietnia.

Papież Jan Paweł II zmarł zmarł 2 kwietnia 2005, po długiej chorobie. Miał 85 lat.

www.episkopat.pl
www.dzienpapieski.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100402113809280