Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Ekumeniczny" konflikt wokół pedofilii

Silnie związany z środowiskami żydowskimi New York Times znalazł nieoczekiwanego sojusznika w oskarżaniu Kościoła katolickiego o pedofilię. Arcybiskup Canterbury nieoględnie sugeruje, że Kościół katolicki stracił wiarygodność. Dzień wcześniej papieski kaznodzieja rozsierdził amerykańskich Żydów odczytując list, w którym atak na papieża został przyrównany do antysemityzmu. Czy katolicy odpierają ataki laickich Żydów?

 Nowojorski dziennik zganiła europejska prasa.  Media amerykańskie spreparowały ostre zarzuty wobec papieża w oparciu o przypadek Ks. Murphyego nie podając, że był on umierający w chwili, gdy ówczesny prefekt Kongregacji Wiary powstrzymał się z postępowaniem dyscyplinarnym. New York Times przemilaczał fakt, ze opisywany przyapdek pedofilii miał iejsce 20 lat wcześniej, a ksiądz został odsunięty od posługi duszpasterskiej. Tworząc oskarżenia ze zbyt łagodnego potraktowania umierającego, choćby był nim przestępca – pedofil, amerykański dziennik ujawnia swój antyklerykalizm – pisała włoska prasa.

W tym samym, Wielkim Tygodniu, w którym postawiono papieżowi zarzuty, w kazaniu podczas nabożeństwa Męki Pańskiej w bazylice świętego Piotra ojciec Cantalamessa odczytał list od swojego żydowskiego przyjaciela, który wyraził solidarność z Benedyktem XVI oskarżanym o bierność wobec pedofilii.

"Wykorzystanie stereotypu, przejście od odpowiedzialności i winy osobistej do zbiorowej przypominają mi najbardziej haniebne aspekty antysemityzmu" - napisał autor listu.

"Pragnę zatem wyrazić z papieżem i całym Kościołem solidarność w imieniu swoim, Żyda, zwolennika dialogu i wszystkich tych w świecie żydowskim, a jest ich wielu, którzy podzielają te uczucia braterstwa" - głosi list, odczytany podczas nabożeństwa pod przewodnictwem Benedykta XVI.

Porównanie tych ataków do antysemityzmu, przypisane przez niektórych samemu o. Cantalamessa, wywołało gwałtowne reakcje wielu środowisk żydowskich.

Odnosząc się do wielkopiątkowej modlitwy o nawrócenie Żydów rabin oświadczył: "zważywszy na fakt, że w Wielki Piątek Kościół modli się do Pana o oświecenie naszych serc, abyśmy uznali Jezusa, z minimum ironii mógłbym powiedzieć, że my także się modlimy, aby ich serca zostały oświecone".

Sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów w Niemczech Stephan Kramer ocenił w sobotę, że zestawienie ataków na papieża i antysemityzmu w piątkowym kazaniu kaznodziei Domu Papieskiego ojca Raniero Cantalamessy było "obrazą i impertynencją". Zdumienie tą wypowiedzią wyraził też główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni oraz przedstawiciele żydowskich organizacji, między innymi w USA oraz Centrum Szymona Wiesenthala.

"To impertynencja i obraza zarówno wobec ofiar wykorzystywania seksualnego, jak i ofiar Szoah" - powiedział Kramer agencji AFP.

Według niego Watykan sięga do metod "zwyczajowo wykorzystywanych od dziesięcioleci dla zatuszowania i ukrycia historii, które plamią" Kościół katolicki.

W związku z tym ks. Lombardi zapewnił, że "ojciec Cantalamessa chciał jedynie poinformować o solidarności z papieżem Żyda, w świetle szczególnego doświadczenia cierpienia, doznanego przez jego naród". Włoski jezuita przyznał, że cytat ten "mógł dać asumpt do nieporozumień".

Najwyższy rangą duchowny państwowego Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury dr Rowan Williams w bezprecedensowej, łamiącej ekumeniczny protokół krytyce potępił irlandzki Kościół katolicki, który według niego "stracił wszelką wiarygodność". Wypowiedzi hierarcha udzielił w Wielką Sobotę Radiu BBC."Ekumeniczny" konflikt wokół pedofilii | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
corka sob, 3 kwi 2010, 23:13:07

a nie jest tak?

---
Artysta ,ktory podbil moje serce jest Gustav Klimt,zachecam do jego swiata malarskiej poezji.

 
montsegur nie, 4 kwi 2010, 13:34:10

http://catholicleague.org/release.php?id=1693
http://www.davidduke.com/general/rev-ted-pike-reports-on-the-talmud%e2%80%99s-most-closely-guarded-secret_6405.html#more-6405

To nie są akurat te tematy, o których NYT pisuje zbyt chętnie - choć czasem mu się zdarza...

A szef anglikanów jest zły, bo mu sporo "owieczek" umyka ostatnio na stronę katolicką. Więc się odgrywa...

Cheers!!!

---
Uwolnić Rudolfa, Frőlicha i Stolz! Zűndel nareszcie wolny!

 
 • Ewa nie, 4 kwi 2010, 23:29:07

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń