Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Msza Trydencka

Pytania i odpowiedzi

Ja mam krótkie pytanie dlaczego biskupi i wyznawcy kościoła katolickiego w Polsce tak bardzo obawiają się mszy Trydenckiej i oczerniają ją na każdym kroku? Biskupi, księża zamiast pielęgnować swoich wiernych dbać o swoją owczarnie tak jak robi to Bractwo Piusa X obarczają Braci za swoją ułomność.Decyzją ojca świętego dostęp do liturgii przedpoborowej ma być zapewniony tym wiernym, którzy tego pragną. Nie jest mi znany przypadek, by biskupi odmawiali komukolwiek posługi w dawnym rycie. Trudności pojawiają się na poziomie organizacji, a nie intencji. Zainteresowanie mszą w języku łacińskim nie jest powszechne, dlatego są wyznaczone punkty i dni, w których takie msze są odprawiane.

Żaden z polskich hierarchów nie podważa zamysłu ojca świętego. Polski Kościół charakteryzuje sie wyjątkowym wyczuciem piękna liturgii i jej poszanowania. Biskupi zachęcają do ujmowania Mszy świętej, jako trwającej całości i tak też rozumieją sobór. Ich niepokój budzi jedynie naruszanie owej całości. W przypadku lefebrystów poprzez nieuznawanie historii, duszpastrstwa i rozwoju doktryny Kościoła po 1962 roku.

 

Jacek LehrOpcje Artykułu

Msza Trydencka | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Msza Trydencka
Pius nie, 11 kwi 2010, 14:51:34

Ta odpowiedz to jakaś kpina, mam nadzieję, ze w przypadkach gdzie nie jestem wstanie ocenić rzetelności takie cos (taka odpowiedz) się nie zdarza. Pana Jacka od dziś będę traktował z przymrożeniem oka.

 

 

 @Nie jest mi znany przypadek, by biskupi odmawiali komukolwiek posługi w dawnym rycie.

A mi jest i to nie jeden. Nie tylko biskupów ale i przełożonych zakonów.

 

@Zainteresowanie mszą w języku łacińskim nie jest powszechne, dlatego są wyznaczone punkty i dni, w których takie msze są odprawiane.

Często rzeczywistość (większość przypadków) wygląda inaczej. Wierni sami musze znaleźć kapłana i miejsce.

 

 

@Żaden z polskich hierarchów nie podważa zamysłu ojca świętego.

Od 10 lat sledze wypowiedzi hierarchów na temat  „Tradycji Katolickiej” wydaje mi się, ze z Polski tez dochodziły głosy krytyki. Realne podważanie, te z którym nikt się nie afiszuje widać w wielu miejscach Polski, gdzie do dziś nie ma Mszy, lub kapłani maja ewidentny zakaz.

 

@Polski Kościół charakteryzuje sie wyjątkowym wyczuciem piękna liturgii i jej poszanowania.

Nie jest tak źle jak na zachodzie ale De gustibus non est disputandum. Poza tym ja wierze w jeden kościół i chce żeby w całym była piękna liturgia.

@Biskupi zachęcają do ujmowania Mszy świętej, jako trwającej całości i tak też rozumieją sobór. Ich niepokój budzi jedynie naruszanie owej całości. W przypadku lefebrystów poprzez nieuznawanie historii, duszpastrstwa i rozwoju doktryny Kościoła po 1962 roku.

 

Co do ciągłości liturgii zachęcam do bardzo prymitywnego tekstu zamieszczonego na tym portalu o reformie liturgii, który kiedyś wysłałem . Nie ma tam nic nowego ale na początek na pewno nie zaszkodzi.

 

 

Gdybym sam miał odpowiadać na to TRUDNE pytanie zaryzykowałbym, twierdzenie jakoby nie było jednej przyczyny niechęci. Dla wielu księży paradoksalnie „stara liturgia” jest czymś nowy,  i niechęć wynika z posłuszeństwa nauczycielom-hierarchom, którzy wychowali ich już w „duchu soboru”. Kiedy takiemu pobożnemu księdzu przyjdzie jakiś neofita-tradycji i często w sposób pozbawiony podstaw dyplomacji zacznie narzucać swoje przekonania i złoży listę swoich wymagań, niech się nie dziwi ze zostanie pogoniony.  Inni zaś są zaślepieni sumą wszystkich herezji czyli modernizmem i tu problem jest większy, nam zwykłym wiernym pozostaje chyba tylko modlitwa i posłuszeństwo papieżowi. O fsspx nie ma co dyskutować, póki maja nieuregulowany status kanonicznym, stosunek hierarchii się do nich  szybko nie zmieni.

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń