Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Trumny zostały rzucone (zaktualizowano)

Pisać o ostatnich wydarzeniach nie jest łatwo. Łatwo można popaść w przesadny patos, zostać hipokrytą lub za takiego zostać uznanym. Tragiczną śmiercią zginęli ludzie, którzy dla nikogo nie byli obojętni. Osoby ważne dla naszego wspólnego dobra - Rzeczpospolitej, i takie, które już wcześniej zostawiły trwały ślad w historii narodu. Wreszcie zwykli ludzie i ich rodziny. Zginęli w miejscu symbolicznym.W czysto ludzkim, ale i społecznym wymiarze zadano nam ranę. Odszedł prezydent - lubiany i nienawidzony. Ale wyraźny, na tyle wyraźny, że zyskał tym szacunek, nawet jeśli dopiero pośmiertny, u swych największych oponentów. Odeszła jego przesympatyczna małżonka - nie first lady, ale pani prezydentowa. Odeszli bliscy przyjaciele i polityczni oponenci, a nawet wrogowie, z którymi nie będzie dane już się pojednać. Odeszli bliscy tych, którzy ginęli za ojczyznę. Odeszli też Ci, którzy Tej ojczyźnie często służyli ofiarnie i w zgodzie z własnym sumieniem.

W obliczu takiej tragedii zatrzymujemy się i uzmysławiamy sobie wątłość naszego życia, ale jeszcze bardziej naszą małostkowość w tym życiu. Nikną spory. Czujemy potrzebę bycia blisko innych. Wchodzimy w smutek tych, których tragedia szczególnie dotknęła i wspieramy się. Nawet jeśli spory były przyczyną braku wzajemnej sympatii, to w poczuciu solidarności i zrozumieniu dla ich straty stoimy przy nich.

Sacrum oraz tajemnica życia i śmierci wołają o najgłębszą pokorę i ciszę. Dotąd wydawało się, że to głęboko w nas zakorzenione poczucie świętości miejsca i czasu jest nienaruszalne. Niestety. Jeszcze nie ostygły ciała ofiar a już w grę poszły kości. A właściwie całe trumny. Wciąż ciężko nam uwierzyć w to co się stało, a polityczne hieny już dopatrują się spisków. Jeszcze nie zidentyfikowano wszystkich, a już jedyne słuszne media wytykają obłudę w imię realizacji swoich celów i zniszczenia oponenta.

O.Tadeuszu, ile jeszcze w sobie masz obłudy, żeby na tragicznej śmierci rodzin, rodziców i dzieci budować swój polityczny kapitał? Czy uważasz nas za potworów, którzy w obliczu śmierci nie potrafią wybić się nad spory i polityczne przekonania? Jaki człowiek w takim momencie może żerować na czyjejś tragedii? Czy uważasz ten naród za społeczeństwo emocjonalnych kretynów, które nie rozpoznałoby by gry pozorów? Ponoć człowiek mierzy innych swoją miarą. Swoją miarkę ukazałeś.

Ojcze prowincjale? Czy jeszcze rządzisz powierzonym Ci zakonem?

 

Komentarz do homilii przemyskiego prałata Zbigniewa Suchego (link)

Bardzo to przykre, bo wbrew nadzieji, hipokrytów budujących swój kapitał na ludzkim cierpieniu przybywa. Do toruńskiego chóru dołączył również prałat Zbigniew Suchy, którego kazanie o tym, że spaść mógł samolot z delegacją rzadową można tylko porównać do najgorszych oprawców w historii, którzy publicznie życzli śmierci swoim oponentom. Księże biskupie Michaliku - czy będziesz się bezczynnie przyglądał jak z Twojego tronu sączy się jad? Czy pozwolisz szargać pamięć tych, których tak wielu opłakuje?Opcje Artykułu

Trumny zostały rzucone (zaktualizowano) | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń