Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Stephen Hawking: "Nauka wygra"

Światowej sławy fizyk, Stephen Hawking w wywiadzie dla ABC news ogłasza zwycięstwo nauki nad wiarą. - "Badanie początków czasu prowadzi nieuchronnie do pytania o ostateczne pochodzenie wszystkiego" - mówi. "Czy można zdefiniować Boga jako uosobienie natury?" – pyta naukowiec. – Taki Bóg nie jest najlepszą odpowiedzią na ludzkie oczekiwania. Ludzie zrobili z Boga kogoś – deklaruje - z kim można mieć osobistą relację. Ale jeśli spojrzeć na ogrom wszechświata i znikomość człowieka, jego zależność od przypadku to taka definicja Boga jest najmniej prawdopodobna.

Jakie są szanse na harmonię religii i nauki? – pytała Diane Sawyer z ABC News.

"Istnieje zasadnicza różnica między religią osadzoną na autorytecie a nauką, która bazuje na obserwacji przyczyn. Nauka wygra, bo po prostu ona działa."

Hawking daje radę swoim dzieciom: po pierwsze patrz w górę, na gwiazdy a nie pod swoje nogi. Po drugie nigdy nie rezygnuj z swojej pracy. Praca daje sens i cel, a życie jest bez niej puste. Po trzecie, jeśli chcesz być szczęśliwy szukaj miłości. Pamiętaj, że na ciebie czeka i nie pomiń jej.

Hawking zapytany przez Sawyer o największych tajemnicę, którą chciałby rozwiązać, powiedział: "Chcę wiedzieć, dlaczego wszechświat istnieje, dlaczego istnieje coś więcej niż nic."

Wywiad z Hawkingiem jest kolejnym przykładem całkowitego dysonansu poznawczego, który wydaje się tak powszechny wśród naukowców, którzy są ateistami.

Z jednej strony Hawking ma problem z przypisaniem wszystkiego w kosmosie ślepej, bezcelowej materii i sile energii oddziałującej poprzez eony czasu, przez przypadek lub konieczność. Patrzy ze zdumieniem na ogromne bogactwo kosmosu i chce znaleźć odpowiedź na najbardziej podstawowe ze wszystkich pytanie: "dlaczego?" Ale wtedy, w następnym zdaniu, Hwking odrzuca jako "najbardziej niemożliwe", to co jest prawdopodobnie jedyną prawidłową odpowiedzią.

Dlaczego naukowcy, którzy są ateistami (lub filozoficznie naturalistami), zapytują "dlaczego?" Na bazie światopoglądu, który wyjaśnia istnienie wszystkiego, jako końcowy efekt ślepej, bezcelowej siły wydaje się to głupiutkie. Jedyną możliwą odpowiedzią jest: "właśnie, dlatego, że wszystkie te ślepe, bezcelowe interakcje zostały wypracowane". Jako naukowiec Hawking musi wiedzieć, że nauka może badać tylko "jak", a nie "dlaczego".

Ten dysonans poznawczy jest także widoczny w radzie danej dzieciom, że praca nadaje sens i cel życia. Czy Hawking odkrył, w jaki sposób te same ślepe, bezcelowe moce mogą nadać sens i cel życiu poprzez pracę? Trudno jest stwierdzić, co ma na myśli bez odwołania się do jego osobistych, życiowych preferencji i tego, co mówi o swoim życiu.

Hawking, podobnie jak wielu innych, ogłasza wyższość rozumowania naukowego i dumnie proklamuje zwycięstwo nauki. Wydaje się jednak, że nie obchodzi go przyczynowość, gdy chodzi o wytłumaczenie sensu świata. Cały czas wmawiano nam, że to teiści bez powodu wyrzucają przyczynę za okno.

**

Stephen William Hawking (ur. 8 stycznia 1942) – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Profesor matematykii fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge (gdzie obejmował katedrę Lucasa, tak jak kiedyś Newton) i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie, członek Royal Society oraz Papieskiej Akademii Nauk, laureat wielu nagród i doktoratów honoris causa. Uważany za jednego z najlepszych fizyków teoretycznych od czasu Alberta Einsteina.

abcworldnewsStephen Hawking: "Nauka wygra" | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Stephen Hawking: "Nauka wygra"
LuTom śro, 16 cze 2010, 08:35:07

Hawkins ogłasza zwycięstwo nauki nad wiarą ?    Pobożne życzenie ...chacha....

 
Stephen Hawking: "Nauka wygra"
skierka śro, 16 cze 2010, 09:47:40

         Skoro to taki naukowiec... to niechże przypomni  definicję nauki.

         Nauka jest to zespół czynności które zmierza do gromadzenia wiedzy o badanym przedmiocie, warunkiem

        uznania tych czuynnosci za naukę jest wewnętrzna spójność logiczna.

                Ergo...   NAUKA TO NIE WIEDZA !!!!!!   ten kto bada niekoniecznie wie...

       Jakże często mylimy te pojęcia w języku potocznym.

                  Po drugie na czym ten naukowiec opiera swoją tezę ? na dowodach czy na intuicji ?

                A więc jednak wiara...

 
Stephen Hawking: "Nauka wygra"
86bozydar sob, 19 cze 2010, 10:04:14

Ciekawy artykuł moim zdaniem. Widziałem tego fizyka jak się wypowiadał kiedyś na discovery (jest sparaliżowany). Wydaje mi się, że dobrze, że szukamy, bo Bóg chce, żebyśmy go szukali i żebyśmy pytali o sens tego wszystkiego. Z pytania o sens życia i sens istnienia świata oraz o sposób jego powstania itp. bierze się cała tajemnica Boga. Wierzę, że Bóg istnieje, a skoro istnieje to takie badania pomogą go nam lepiej poznać i pogłębić naszą wiarę. Kiedyś rozmawiałem z księdzem infułatem z mojej parafii i on powiedział coś takiego: "Jak baba wierzy to wystarczy jej różaniec i kilka modlitw i to jest dla niej wszystko i jest oddana Bogu. Ale mężczyzna potrzebuje szukać. Potrzebuje wiedzieć, żeby się ugruntować w wierze." Im więcej wiemy tym silniejsze jest nasze rozumienie, a co za tym idzie i wiara. :)

---
Pozdrawiam
Michał

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń