Gazeta Wyborcza: parada milowym krokiem

pią, 25 cze 2010, 17:47:14

Autor: Teodor Lacher

Organizatorzy Europride 2010 rozpoczynają akcję społeczną pod hasłem “Nie lękajcie się”. To odpowiedź na apel Fundacji Mamy i Taty o zakaz “parady homoseksualistów na Trakcie Królewskim”. Europride 2010 – organizowany co roku w innym europejskim mieście festiwal kulturalny mniejszości seksualnych – 17 lipca ma przejść ulicami Warszawy.


Akcję przeciw niemu podjęła miesiąc temu Fundacja Mamy i Taty. Twierdzi, że parada ma doprowadzić do adopcji dzieci przez pary homoseksualne, co byłoby wbrew dobru dzieci. Pod apelem “Cała Polska chroni dzieci” (w którym wzywa polityków do niepopierania takich zmian w prawie, a potencjalnych sponsorów o niewspieranie Europride) zebrała kilkadziesiąt podpisów znanych osób, m.in. naukowców i artystów.

Kilka dni temu fundacja zaapelowała do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, by “wykorzystując możliwości prawne, swój autorytet i siłę przekonywania, zrobiła wszystko, by Trakt Królewski nie stał się miejscem przemarszu europejskiej parady homoseksualistów”. Powołała się na własny sondaż, z którego wynika, że 79 proc. ludzi “przyjęłoby z niechęcią fakt przejścia homoseksualnej parady przez miejsce o tak emocjonalnym znaczeniu dla Polski i Polaków”. Organizatorzy Europride 2010 w odpowiedzi ogłoszą dziś inaugurację kampanii społecznej pod hasłem “Nie lękajcie się”. Ma zachęcić do udziału w paradzie. Otworzy ją performance pod hasłem “rzuć w pedała po raz ostatni”, w którym udział wezmą m.in.: Katarzyna Figura, Maria Peszek, Maria Sadowska, Magdalena Środa, Ewa Wanat, Ryszard Kalisz i Kuba Wojewódzki.

Organizatorzy określają paradę jako “milowy krok w dziejach Europy i symboliczne wydarzenie dla miasta, w którym jeszcze pięć lat temu Parada Równości przeszła nielegalnie, bo urzędujący prezydent Warszawy Lech Kaczyński jej zakazał”. I powołują się na badania “Newsweeka”, że 7 proc. warszawiaków deklaruje udział w Europride 2010. W sondzie przeprowadzonej przez warszawską edycję GW ponad 80 procent Warszawiaków było przeciwnych gejowskiej paradzie.

Gazeta Wyborcza

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100625174714424