II Wrocławska Konwencja na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego

czw, 7 paź 2010, 11:23:19

Autor: Joanna Gacka

Wrocław to miasto o długiej i bogatej tradycji wielokulturowej, miejsce harmonijnego współistnienia odmiennych, tradycji, religii i wyznań. W ten duch dialogu wpisuje się II Wrocławska Konwencja na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego, która w dniach 12 i 13 października odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.

Organizatorzy Konwencji pragną, by wydarzenie to inspirowało i umacniało dialog między reprezentantami trzech religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

Prelegenci oraz uczestnicy będą zastanawiać się nad możliwością długofalowych, wspólnych działań w duchu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Szczególnie istotny będzie namysł wspólny nad postawą, którą wrocławski teolog i męczennik, Dietrich Bonhoeffer określał mianem „bycia dla innych". Stąd też temat i idea przewodnia bieżącej edycji Konwencji: „Być dla innych. Obraz bliźniego a obraz Boga w różnych tradycjach religijnych".

"Chcielibyśmy, aby - niezależnie od wyznania - nasze wspólne wartości mogły przełożyć się na wspólnie podejmowane przedsięwzięcia na rzecz bliźnich." - deklarują organizatorzy Konwencji.

II Wrocławska Konwencja na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego - otwarta dla wszystkich chętnych - odbywać się będzie 12 i 13 października we wrocławskim Ratuszu oraz w siedzibie Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. W programie między innymi sympozjum i konferencja naukowa z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101007112319330