Minął Tydzień: Kard. Nycz trzyma z elitami; Papież na cenzurowanym; in vitro już nie kusi

sob, 23 paź 2010, 04:59:55

Autor: Teodor Lacher

Debatując o in vitro zaniedbuje się profilaktykę płodności. Innym tematem tygodnia skupiającym uwagę mediów na równi z ustawowymi pracami sejmu jest śmierć polityka PiS. Czy odnieśliśmy się do niej poważnie? Czy jesteśmy w stanie rozliczyć elity, które nie pierwszy i nie ostatni raz przyzwalają na agresję wobec opozycji?

Wypośrodkowany kardynał Nycz

Rosnący i roztropnie pielęgnowany autorytet abp., kardynała Nycza ma swoje plusy i minusy. Poza tym, że hierarcha potrafi się dogadać z każdym uzyskując maksymalnie dobry wynik dla Kościoła, jest warszawski metropolita narażony na koniunkturalizm i uśrednianie.

Takie niestety walory ma jego wypowiedź o odebraniu życia politykowi PiS.

Dziwnym trafem zamachu nikt nie dokonał na polityka PO, ale duchowny tego nie zauważa i w wypróbowany przez siebie sposób mediuje rozmijając się z prawdą.

Społeczeństwo dostaje w ten sposób kolejny sygnał, że agresja, poniżanie i nękanie w wydaniu intelektualnego salonu nie podlega jednakowym mechanizmom potępienia i dystansu.

Czekam na bezpośrednie potępienie felietonistów, komentatorów, redaktorów szydzących z "moherowych beretów",  "pisowskich oszołomów i kretynów", "prawicowych paranoików", "nieudaczników", "nienawistników", "faszystów", "nacjonalistów", "przeciwników demokracji" itd., itd.

Marcin Stanowiec

Galeazzi i Martini o Wojtyle

Katolickie media z zażenowaniem przyjęły krytykę papieża Wojtyły. Książka Galeazziego, włoskiego publicysty związanego z la Stampą wskazuje na możliwe przyczyny opóźnienia procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka dając szerokie pole do popisu niechętnym mu dostojnikom kościelnym na czele z kardynałem Martinim z Turynu.

Liberalnym hierarchom doskwierały paralelne do ich władzy struktury: ordynariaty, prałatury, zgromadzenia świeckie i zakonne. W posoborowym odium to one były namiastką normalności i dawały katolikom realne poczucie łączności z Następcą św. Piotra.

Kolejnym zarzutem wysuwanym wobec Jana Pawła II jest jego rzekoma tolerancja dla pedofilii i pobłażanie skandalistom. To jednak właśnie papież ze wschodu dał mocne podstawy pod odrodzenie Kościoła amerykańskiego poprzez bezwarunkowe rozliczenie się z przeszłością. Nawet wywoływana z zaświatów postać ojca Maciela Degollado, założyciela Legionistów Chrystusa nie jest w stanie przesłonić minionego pontyfikatu, ponieważ brak reakcji na nadużycia zakonnika były raczej winą otoczenia papieskiego, niż samego Karola Wojtyły. Nie ma wątpliwości co do tego, że gdyby Wojdyła uzyskał wgląd we wszystkie informacje o bujnym życiu Degollado zareagowałby podobnie jak Benedykt XVI.

Na oglądzie Wojtyły zaciążyły rozgrywki między konserwatystami a liberałami kościelnymi. Ci ostatni chętnie posługiwali się donosami, które okazywały się fałszywe. Być może ta właśnie sytuacja osłabiła czujność papieskich sekretarzy.

Zupełnie niezrozumiałe jest snucie politycznej intrygi, która miałaby osadzić Wojtyłę na tronie piotrowym.

"Wojtyła już od końca II wojny światowej został wybrany jako gwarant równowagi, wybrany, by zniszczyć komunizm. Poprzez poufne źródła i niepublikowane dokumenty nasze dochodzenie pokazuje, jak Wojtyła mógł być wybrany już za młodu do realizacji geopolitycznego projektu." – pisze dziennikarz. Takie przypuszczenia są niedorzeczne choćby dlatego, że to nie Wojtyła został wybrany zaraz po śmierci Pawła VI. Sugerowanie zabójstwa Jana Pawła I byłoby już tylko odgrzewaniem nieświeżych kotletów z tabloidowej jadłodajni. Dlatego z konsekwentym udowadnianem podejrzeń Galeazzi dał sobie spokój.

Tedor Lacher

In vitro już nie boli

Taktyka PO w kwestiach moralnych jest mierzona przez peerowców, tak jak wszystko w tej partii. Jeżeli coś zdrożnego i osłabiającego rodzinę nie jest silnie wetowane przez społeczeństwo, to Kościół może być pewny, że Donald Tusk poprze to, skomplementuje i przeforsuje, a nawet wydobędzie z niknącego budżetu pieniądze, żeby sfinansować.

Przy okazji premier sadza hierarchów z dala od "spraw państwowych", jakby ci nie byli obywatelami tego samego państwa i nie stanowili potężnej siły społecznej.

Platforma Obywatelska zdążyła zadać kilka ciosów polskiej rodzinie włącznie z wyrażeniem zgody na absurdalne prawa antydyskryminacyjne ciesząc hierarchów iluzorycznym prawem do wyjątku, gdy chodzi o zatrudnianie nauczycieli w szkolnictwie katolickim.

Teraz przyszła kolej na radykalnie liberalne prawo in vitro. Radykalne, bo nie liczące się z ludzkim życiem i tożsamością.

Zamykanie gęb biskupów na kłódkę może przynieść odwrotny skutek. Oto w piątkowym serwisie Wyborczej skromny i mądry przywódca Kościoła, abp Hoser zyskał apluz.

To za jego opinią podążyli internauci, z których zdecydowana większość opowiedziała się przeciwko in vitro

Kościół, którzy postawił na spokojną dyskusję w przestrzeni społecznej już wygrał tę wojnę. Nawet obłędne prawo nie wydrze z polskiej  świadomości godności embrionów, mężczyzn i kobiet. Do tej metody będziemy podchodzili z coraz większą nieufnością nie tylko ostrzegani zza kratek konfesjonałów i w salach, gdzie wykłada się katechezę. Wyniki naukowe ostudzą zapał zwolenników ingerencji w życie ludzkie.

Artur Niemiec

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101023045955104