Anglikański prymas w Rzymie: być może udostępnimy świątynie konwertytom

pią, 19 lis 2010, 00:10:07

Autor: Gość serwisu

Na audiencjach prywatnych Benedykt XVI przyjął 18 listopada anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa i prawosławnego metropolitę Pergamonu Ioannisa Zizioulasa z Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola.


Prymas Wspólnoty Anglikańskiej i współprzewodniczący międzynarodowej katolicko-prawosławnej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego przybyli do Rzymu na obchody 50-lecia Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Abp Williams po rozmowie z papieżem powiedział w Radiu Watykańskim, że jest głęboko sceptyczny słysząc o masowych przejściach wiernych anglikańskich na katolicyzm.

Pytany o zaproszenie papieża wystosowane do anglikanów oraz decyzję o stworzeniu ordynariatu dla anglikanów, chcących powrócić do Kościoła katolickiego, Williams powiedział, że nie widzi tych wydarzeń jako „agresywnych, które mogłyby zdestabilizować relacje między anglikanami i katolikami”. Zaznaczył, że dopiero okaże się, jak wielki ruch spowoduje zaproszenie papieża dla anglikanów.

Po raz pierwszy abp Williams zasugerował również, że wierni, którzy dołączą do ordynariatu powołanego przez papieża, będą mogli pozostać w swoich anglikańskich kościołach, w ramach udostępniania katolikom świątyń, z których korzystają obecnie anglikanie.

Ordynariat katolicki na Wyspach jest obecnie w fazie organizacji. Zgodnie z założeniami diecezje katolickie na Wyspach mają się składać z byłych anglikanów. Będą oni mieli prawo wstępować do Kościoła katolickiego pojedynczo lub masowo przy jednoczesnym zachowaniu swoich tradycji liturgicznych.

ak/ rv

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101119001007564