Niedziela radości

pon, 13 gru 2010, 03:08:29

Autor: Jacek Lehr

Dwa razy w roku liturgicznym, czyli kościelnym, na początku Mszy św. jest zaproszenie do radości. W Wielkim Poście w czwartą niedzielę mamy w antyfonie na wejście słowa: ”Raduj się, Jerozolimo!”. Adresatami tego zaproszenia i zarazem wezwania jest święte miasto Jeruzalem.


Natomiast w trzecią niedzielę Adwentu św. Paweł już w antyfonie na wejście wzywa nas wszystkich: ”Radujcie się zawsze w Panu!” (Flp 4, 4-5). Słowo Apostoła jest skierowane także do nas - dziś i teraz! Przed Wielkanocą motywem jest Zmartwychwstanie Pańskie, a w trzecią niedzielę Adwentu - tak bardzo już bliskie Boże Narodzenie! Przez wiele lat spowiadałem często dzieci z domu dziecka. Niektóre z nich były jakby lekko wystraszone. Szczególnie tym zadawałem taką bardzo niezwykłą pokutę, mówiąc: A za pokutę - uśmiechnij się do mnie! I rzeczywiście, niektóre jeszcze na korytarzu, biegnąc, uśmiechały się i odprawiały tę swoistą pokutę.


Jestem przekonany, że także Pan Jezus uśmiechał się do nich, a im pozostało to wspomnienie, że spowiedzi nie trzeba się bać, tylko radować się, że Pan Jezus nas kocha. Oczywiście spowiednik nie może lekceważyć grzechów małego penitenta czy penitentki! Niemniej jednak trzeba zawsze pamiętać, że Pan Jezus nas kocha i przebacza nam nasze winy w sakramencie pokuty.


Już teraz życzymy sobie: ”Wesołych Świąt!”. To słowo ”wesoły” może mieć wydźwięk nieco mniej poważny. Dlatego mówimy: ”Radosnych Świąt!”. Bo i Pan Jezus życzy nam: ”Aby radość wasza była wielka!”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101213030829101