Protestanci dla katolików równie ważni co prawosławni

wto, 14 gru 2010, 16:17:12

Autor: Teodor Lacher

Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch oznajmił w wywiadzie dla austriackich mediów, że Kościoły wywodzące się z Reformacji są dla papieża Benedykta XVI równie ważne co prawosławie.

Ustosunkowując się do rozbicia po stronie protestantów Kardynał Koch powiedział, że "niezbędne jest istnienie organizacji zwierzchnich, zwłaszcza takich, jak Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE), której sekretarzem generalnym jest austriacki biskup Michael Bünker. Jest ona partnerem dialogu, z którym można rozmawiać w sposób wiążący".

„Gdy Ojciec Święty zapytał mnie, czy podjąłbym urząd w Watykanie, jego istotnym argumentem było to, żeby miał znowu kogoś, kto z własnego doświadczenia, a nie tylko z książek zna Kościoły i wspólnoty kościelne wywodzące się z Reformacji” – powiedział pochodzący ze Szwajcarii kard. Koch.

Hierarcha wskazał, że podczas gdy dialog z prawosławiem toczy się wokół prymatu papieża, w łonie Kościołów Reformacji powstała „wielka różnorodność wspólnot skupionych wokół fragmentarycznego nauczania, co utrudnia dialog.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101214161712856