Ogłoszenie dekretu o cudzie Jana Pawła II

czw, 13 sty 2011, 16:49:30

Autor: Mirosław Miarczyński

 Jutro zostanie ogłoszony dekret o cudzie Jana Pawła II, który formalnie zakończy ponad pięcioletni proces beatyfikacji polskiego papieża.

 

Kiedy Benedykt XVI został wybrany papieżem, wiadomo już było, że jego pierwszym zadaniem będzie beatyfikacja Jana Pawła II. Polski papież został wybrany na głowę kościoła w 1978 roku, a zmarł w 2005 roku. Dekret o cudzie zostanie opublikowany jutro koło południa, po audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonicznych – kardynała Angelo Amato. Na dokładną datę beatyfikacji prawdopodobnie poczekamy jeszcze trochę, ale raczej już niedługo, bowiem ogłoszenie dekretu o cudzie jest formalnym zakończeniem całego procesu.
 
Do potwierdzenia cudu wybrano przypadek 40-letniej francuskiej zakonnicy mającej zaawansowaną chorobę Parkinsona. Po śmierci Jana Pawła II modliła się do niego, a jej choroba w niewytłumaczalny sposób z medycznego punktu widzenia ustąpiła. Zostało to uznane za cud. Jednak cały proces dotyczył nie tylko powyższego wydarzenia, ale również zebrania wszystkich świadectw dotyczących życia Karola Wojtyły. Benedykt XVI w rocznicę zamachu na Jana Pawła II w 2005 roku ogłosił, że zgodził się na odstąpienie wymaganego przez kościelne przepisy pięcioletniego oczekiwania na rozpoczęcie procesu beatyfikacji.
 
Anna Kotnowska

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20110113164930302