Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

60. Rocznica męczeńskiej śmierci

W związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą męczeńskiej śmierci Księdza Biskupa Józefa Padewskiego w warszawskim Centrum Odbudowy Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła przy ul. Modlińskiej 205, wczoraj pod przewodnictwem ks. Tomasza Rybki odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające wybitnego biskupa i prawego Polaka, który za swoją nieugiętą postawę (jako jedyny polski katolicki biskup) poniósł męczeńską śmierć.Biskup Józef Padewski jako zwierzchnik polskiej misji Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła przeprowadził PNKK przez lata okupacji, a po wojnie podjął się trudnego zadania odbudowy mocno zniszczonych przez okupantów struktur kościelnych. Władze komunistyczne od samego początku powzięły decyzję o likwidacji tego Kościoła, który będąc misją PNKK podlegał pod zwierzchnictwo kościelne w USA. W 1951 r. komuniści przeprowadzili akcję likwidacji PNKK w Polsce postępując według stałego scenariusza. Najpierw zwerbowały kilku księży, którzy z różnych powodów dążyli do rozłamu w Kościele, a następnie aresztowały zwierzchnika, księdza biskupa Józefa Padewskiego i grono współpracowników. Biskup Padewski został poddany torturom, którymi zamierzano wymusić na nim zeznania obciążające innych polskich patriotów. Regularne katowanie doprowadziło w końcu do śmierci biskupa w warszawskiej katowni "Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego". W jakiś czas potem władze (przy pomocy mianowanego przez komunistów biskupa) oficjalnie zarejestrowały Kościół Polskokatolicki, któremu przekazały w użytkowanie cały majątek Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła wraz ze świątyniami, wiernymi i kapłanami. Wszystkim tłumaczono, że jest to jedynie zwykła zmiana nazwy Kościoła, podczas gdy faktycznie polscy bolszewicy dokonali całkowitej likwidacji narodowego Kościoła. Niepokornych kapłanów narodowo-katolickich oraz wiernych, którzy nie godzili się na podporządkowywanie ich władzom tego nowego, utworzonego przez władze Kościoła mordowano bądź zamykano na długie lata w PRL-owskich więzieniach.

Od tej pory komuniści mianowali w tym Kościele biskupów, wyrzucali ich ze stanowisk, kierowali polityką kadrową, obsadzali duchownych, finansowali całą działalność organizacyjną Kościoła Polskokatolickiego. Celem nadanym temu Kościołowi przez władze komunistyczne było niszczenie Kościoła Rzymskokatolickiego. Faktycznie po 1951 r. Kościół narodowo-katolicki w Polsce przestał istnieć. W nowym, całkowicie podporządkowanym władzom PRL Kościele pozostała jednak duża grupa wiernych narodowej tradycji katolików, którzy po latach, wraz ze swoimi kapłanami pełnym głosem zaczęli się domagać powrotu swoich parafii do struktur PNKK w USA.

Na przełomie XX / XXI wieku ukonstytuował się Polski Narodowy Katolicki Kościół w Polsce, nawiązujący ściśle do tradycji zlikwidowanego w latach 50. ub. wieku Kościoła narodowo-katolickiego, dążący do pełnej jedności z Polskim Narodowym Katolickim Kościołem w USA i Kanadzie. W Warszawie, przy Parafii PNKK pw. Dobrego Pasterza powstało Centrum Odbudowy PNKK w Polsce, gdzie w dniu wczorajszym odbywały się rocznicowe obchody męczeńskiej śmierci za wiarę i Ojczyznę Księdza biskupa Józefa Padewskiego, po których złożono wieniec od PNKK w USA, Kanadzie i w Polsce, na grobie Bpa Padewskiego, na warszawskich Powązkach.

Autor: Andrzej TworekOpcje Artykułu

60. Rocznica męczeńskiej śmierci | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dezerter śro, 11 maj 2011, 19:34:41

Ciekawe fakty z historii najnowszej i pewnie dla większości nieznane - dzięki.

A znam takich, którzy twierdzą, że za Polski Ludowej nikt Kościoła nie prześladował...

---
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń