Czechy/Hradec Kralove: Zmarł arcybiskup senior Karel Otčenášek

wto, 24 maj 2011, 10:12:19

Autor: Tomasz Kaniewski

W Hradcu Králové w poniedziałek o godz 21:45 odszedł do wieczności emerytowany biskup kralowehradeckiej diecezji abp Karel Otčenášek. Kilka dni temu obchodził swoje 91 urodziny.

- Arcybiskup Karel Otčenášek pozostanie w mojej pamięci nie tylko jako wyjątkowy Pasterz naszej diecezji, ale również jako wyjątkowa osobistość historii Kościoła w Europie. W końcu jako mój osobisty wzór w drodze do kapłaństwa - powiedział niedawno mianowany biskup diecezji kralowehradeckiej bp. Jan Vokál.

Karel Otčenášek urodził się w Českém Meziříčí na Rychnovsku 13. kwietnia 1920. Święcenia kapłańskie otrzymał w marcu 1945 r, a pięć lat później został tajnie wyświęcony na biskupa. Dziesięć i pół roku był więziony w komunistycznych więzieniach. Po ułaskawieniu w 1962 roku pracował jako robotnik w mleczarni. Do pracy jako duszpasterz mógł powrócić dopiero w 1965 roku.

W grudniu 1989 roku objął rządy w diecezji kralowehradeckiej. Z pasterzowania diecezją zrezygnował w czerwcu 1998 roku. Zaraz po rezygnacji otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II tytuł osobisty arcybiskupa. W 1995 roku otrzymał nagrodę Tomáša Garrigua Masaryka. Był również honorowym obywatelem miasta Hradec Kralowe oraz laureatem wielu innych nagród.

Podczas uroczystych obchodów 90-tych urodzin arcybiskupa (2010 r) prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus powiedział: "- Arcybiskup Otčenášek jest bezwzględnie wyjątkową osobistością nie tylko Kościoła Katolickiego, ale również dla całego naszego kraju. Dla całego naszego kraju jest wyraźnym moralnym autorytetem, a ja ufam, że coraz więcej ludzi będzie miało tego świadomość.

"Przyjaźń - wzajemna miłość wszystkich ze wszystkimi i z Bogiem,
miałaby być lekiem, taką penicyliną, na wszystkie bóle świata"

/abp K. Otčenášek podczas swoich 85. urodzin/

 

źródło: isidorus.net

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20110524101219656