La Republicca ujawnia, Watykan zaprzecza

pią, 27 lip 2012, 21:56:37

Autor: Gość serwisu

Dwóch duchownych i jedna świecka kobieta to sprawcy przecieków – donosi La Republicca. Stolica Apostolska wyklucza zdecydowanie udział kardynała w aferze vaticanleaks.

Trzech prawdopodobnych wspólników Paolo Gabriele, byłego kamerdynera papieża Benedykta XVI, oskarżonego o udział w wycieku poufnych informacji z kancelarii papieża to profesor muzykologii Ingrid Stampa, pełniąca obowiązki guwernantki papieskich apartamentów, biskup Joseph Clemens, w przeszłości osobisty sekretarz papieża oraz włoski kardynał Paolo Sardi, który pisał teksty publicznych wystąpień papieża.

Ingrid Stampa jest jedyną osobą, która była w stanie odczytać drobne pismo Benedykta XVI, piszącego w języku niemieckim.

26 lipca w Castel Gandolfo miało miejsce spotkanie papieża z członkami komisji kardynalskiej, która bada kwestię przecieków poufnych informacji z Watykanu.

W spotkaniu uczestniczyli trzej kardynałowie Julián Herranz, Jozef Tomko i Salvatore De Giorgi oraz osobisty sekretarz papieża, ks. prał. Georg Gänswein, komendant Żandarmerii Watykańskiej, dr Domenico Giani i konsultant medialny Sekretariatu Stanu, dr Greg Burke.

Ten ostatni, dziennikarz telewizji Fox został powołany celem ułożenia stosunków Watykanu z mediami.

Od początku tego roku w Watykanie nie milknie skandal, związany z opublikowaniem poufnych dokumentów, w tym szyfrowanych depesz dyplomatycznych zawierających szczegółowe raporty dla Stolicy Apostolskiej w sprawie stanu rzeczy w Japonii czy w Ekwadorze, osobista korespondencja papieża z generałem zakonu jezuitów ojcem Adolfo Nicolasem, sprawozdanie Georga Gaenschweina, sekretarza osobistego papieża, na temat spotkania z doradcą założyciela zakonu Legionistów Chrystusa. Z raportu wynika, że Jan Paweł II wiedział o ekscesach skandalisty Maciela. Są tam dokumenty dotyczące wykrytej sprawy zamachu na życie Benedykta XVI.

Nikt nie ma żadnych wątpliwości co do ich autentycznego charakteru, gdyż na wszystkich figuruje pieczęć kancelarii prywatnej papieża; często są tam jego odręczne notatki.

W drugiej połowie maja włoski dziennikarz Gianluigi Nuzzi wydał drukiem książkę zatytułowaną „Wasza świątobliwość. Tajne dokumenty papieża”. Ukazanie się tej edycji, jak też zatrzymanie głównego podejrzanego w spawie przecieku informacji majordoma papieża Paola Gabriele, z którym prowadzone są obecnie czynności dochodzeniowe, jeszcze bardziej dolały oliwy do ognia.

Według niektórych danych, majordom papieża może otrzymać karę od jednego do sześciu lat pozbawienia wolności, jednakże nie można wykluczać prawdopodobieństwa tego, że Benedykt XVI mimo wszystko ułaskawi go.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20111103215637592