Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prawosłani świętowali rocznicę chrztu Rusi

Narody Rosji, Ukrainy i Białorusi 28 lipca świętują Dzień Chrztu Rusi. Święto tradycyjnie odbywa się w dniu pamięci świętego wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza.Już od kilku lat głowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego uczesnitczy w tym dniu w uroczystościach w Kijowie. Nad Dnieprem, w 988 roku książę Włodzimierz dokonał chrztu Rusi i zjednoczył narody słowiańskie w wierze prawosławnej.

Świąteczne uroczystości z okazji Dnia Chrztu Rusi w Kijowie zaczęły się na Górce Włodzimierskiej. Na tym malowniczym wzgórzu w końcu XIX wieku zainstalowano pomnik świętego księcia Włodzimierza. Pod tym monumentem na wysokim brzegu Dniepru mimowolnie można przedstawić sobie cały majestat czynu, dokonanego przez pobożnego świętego księcia, - podkreślił patriarcha Kiriłł:

„Chrzest Rusi poprzedziły całe lata uważnego badania wszystkiego, co ówczesny świat oferował z punktu widzenia wyboru religijnego. Z całej wielorakości tych ofert książę Włodzimierz dokonał zasadniczego wyboru, przyjmując prawosławie. Skoro chrzest księcia nie był tylko jego sprawą prywatną – przecież chrzest przyjmował przywódca narodi - jego wybór stał się wyborem całego narodu. Książę Włodzimierz zadecydował o rozwoju cywilizacyjnym swego narodu, scalając poprzez sakrament chrztu swój naród z wielką tradycją życia duchownego i moralnego, uwiecznionego i upiększonego czynem mnóstwa świętych i męczenników, w tym również tamtych czasów. Również obecnie wierzymy w to, że, mimo pogańskich pokus otaczającego nas świata, kontnuując sprawę świętego księcia wielkiego Włodzimierza, będziemy kroczyć naprzód, dążyć będziemy ku szczytom, gdyż człowiek, który nie dąży wzwyż, skazany jest na czołganie się po ziemi...

Szczytem święta stało się nabożeństwo, odprawione rano przez patriarchę Kiriłła w Ławrze Peczerskiej w Kijowie. Razem z głową Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w uroczystościach z okazji przyjęcia przez Ruś Kijowską chrześcijaństwa wschodniego świętowali przedstawiciele kleru 13 prawosławnych kościołów świata, którzy w tym dniu także znajdowali się w Kijowie.

Mimo wyniszczających upałów – ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu –podczas uroczystych nabożeństw odprawianych w stolicy Ukrainy obecnych było mnóstwo wierzących. Głowę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego witano okllaskami i skandowaniem hasła „Kirił naszym patriarchą”. O rozłamie w kościele i o sprawcach tego rozłamu obecnie rozaz częściej mówi się z oburzeniem, uważając to jedynie za przeciągającą się w nieskończoność rozgrywkę polityczną. Powinniśmy być razem z patriarchatem moskiewskim, – zdcydowanie oświadczyła w wywiadzie dla riada "Głos Rosji" mieszkanka Odessy Ludmiła:

„świat żyje, dopóki żyje prawosławie. Konieczne ono jest nie tylko dla naszego słowiańskiego kraju. Dla ratowania świata konieczne jest odrodzenie i umocnienie się prawosławia. Modlimy się w intencji rozłamowców, i mamy nadzieję, że Pan nasz ich ułaskawi...”

Na Ukrainie Dzień Chrztu Rusi nie tylko na szczeblu kościelnym, lecz również państwowym zaczęto świętować od 2008 roku. W czerwcu 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał ustawę, w myśl której ten dzień wpisano na listę pamiętnych dat Federacji Rosyjskiej. Rok później, w lipcu 2011 roku, do międzypaństwowych uroczystości oficjalnie dołączyła się również Białoruś. Tegoroczne święto we wszystkich trzech państwach witały dzwony. W akcji zaangażowało się ponad 100 miast na przestrzeni postradzieckiej, włącznie z takimi republikami byłego Związku Radzieckiego, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Dzwony świąteczne zaczęły rozlegać się w południe czasu miejscowego w każdej diecezji, wobec tego swoistą falą porzetoczyły się przez całe terytorium Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.Opcje Artykułu

Prawosłani świętowali rocznicę chrztu Rusi | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń