Biblia żydowska dokładniejsza

śro, 8 sie 2012, 12:10:28

Autor: Teodor Lacher

Żydowska wersja Starego Testamentu jest bardziej jednolita i dokładna, aniżeli redakcje chrześcijańskie i samarytańskie - twierdzi izraelski biblista Menachem Cohen z telawiwskiego Uniwersytetu Bar Ilan.

30 lat pracy zebranej w 21 tomach. Odnalezienie 1500 niedokładności w tekstach hebrajskich, porównanie tysiąca średniowiecznych rękopisów – to dorobek izraelskiego badacza.

Menachem Cohen z telawiwskiego Uniwersytetu Bar Ilan pracował nad rewizją tekstów biblijnych, by przygotować wolne od błędów wydanie Tory. W swojej pracy oparł się on głównie na zdygitalizowanym Kodeksie z Aleppo - najstarszym kompletnym tekście Biblii hebrajskiej z X wieku. Kodeks ten, nazywany również Keterem (hebr. korona), przechowywany w Wielkiej Synagodze w Aleppo dla Ben Chaima był niedostępny.

Zachowaniu skrupulatnej wierności przekazu (prawidłowe litery i miejsca ich stawiania) służyła w judaizmie notacja systemem znaków diakrytycznych - najróżniejszych kombinacji kropeczek i kreseczek, wspomagających podstawowe litery alfabetu hebrajskiego.

Zasady zapisu obowiązywały żydowskich kopistów zwanych masoretami. Możliwe błędy, które wkradły się do kolejnych kopii nie mają jednak wpływu na treść i znaczenie biblijnych historii.

 

Teodor Lacher

 

http://www.afbiu.org/biu-news/reconstructing-the-bible

http://www.usatoday.com/news/religion/story/2012-08-08/hebrew-bible-overhaul/56870728/1

http://cs.anu.edu.au/~bdm/dilugim/opinions/

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20111108121028372