Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dobrzy ateiści mordujący chrześcijan

Adam Michnik przekonuje na łamach swojej historycznej gazety, że ateizm jest pełnoprawnym partnerem religii. Zapomina - inaczej niż biskupi w swoim ostatnim przesłaniu do narodów - że w imię ateizmu szerzyła się i szerzy najbardziej nierozumna nietolerancja.Dobrej prasy ateizm, który wyrządził niewyobrażalne szkody religii w Rosji, nie ma we wspólnej deklaracji prawosławnych i katolików. Opublikowany w ostatnich dniach dokument polskich i rosyjskich biskupów przywołuje go tylko w kontekście negatywnym. "Reżimy, kierując się ideologią ateistyczną, walczyły z wszelkimi formami religijności i prowadziły szczególnie okrutną wojnę z chrześcijaństwem i naszymi Kościołami. Ofiarę poniosły miliony niewinnych ludzi, o czym przypominają niezliczone miejsca kaźni i mogiły znajdujące się na polskiej i rosyjskiej ziemi."

Dzisiaj "fałszywie rozumiana świeckość przybiera formę fundamentalizmu i w rzeczywistości jest jedną z odmian ateizmu", który stoi u podstaw "wrogości wobec Chrystusa, Jego Ewangelii i Krzyża, a także prób wykluczenia Kościoła z życia publicznego".

Czy można ideologiczną niewiarę stawiać na równi z ateistami. Czy ateizm i ateiści to jedno i to samo? Czy ateiści mogą być dobrzy a ateizm zły? I czy na pewno jest zły? Kościoły, którym ateizm i ateiści wyrządzili niewymierne krzywdy nie dywagują, stwierdzają fakt: dwudziestowieczne ludobójstwa miały u swych podstaw nie religie a bezbożność. Po owocach poznacie ich.

Pojednanie, które rozpoczęło się między Niemcami i Polakami, katolikami i prawosławnymi nie mogłoby się dokonać między ateistami a wierzącymi z tego samego powodu, z którego nie doszło do jednoznacznego pojednania z Żydami. Ci nie powiedzieli "prosimy o wybaczenie", "przepraszamy" lub coś podobnego, co sprawia wzajemność.

Współcześni ateiści - o których upomina się Michnik, i których bez żadnego mocowania reprezentuje - nie rozpoznając co prawda swoich przekonań jako ideologii, ale z tą samą swadą co ich antenaci, w odruchu szczerego oburzenia i niechęci urzynają głowy frasobliwym Chrystusom. I z tym samym twórczym i silnie ideologicznym zapałem nie zważając na prawa kulturowej obecności symboliki religijnej i na uczucia chrześcijan argumentują, że jako mikroskopijna część ludzkości i jej awangarda robią przysługę większości, która wierzy w zabobony.

Kto nie potrafi przyznać się do winy, rzadko kiedy ma coś moralnie wzruszającego do powiedzenia. Dlatego tekst Michnika tchnie pustką, jak inne jego wielkie manifesty ostatnich lat.

 

Marcin Stanowiec


Godność jest dla wszystkich również dla ateistów - "Gazeta Wyborcza"Opcje Artykułu

Dobrzy ateiści mordujący chrześcijan | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń