Rosjanie i Polacy uczcili pamięć więźniów seligerskiego monastyru

wto, 4 wrz 2012, 12:31:39

Autor: Gość serwisu

Szef polskiego MSZ Jacek Cichocki i ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski ufundowali w prawosławnym klasztorze nad Seligerem kaplicę ku czci poległych polskich oficerów.

Na terenie klasztoru Niło-Stołobienskaja Pustyń (nad jeziorem Seliger), gdzie było więzionych tysiące polskich jeńców wojskowych, powstanie kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Zostaną tam przeniesione dwie znajdujące się przed wejściem do klasztoru tablice pamiątkowe, na których napisano, że w tym miejscu więziono polskich wojskowych. Było ich około 16 tys. Do klasztoru trafili w latach 1930-1940.

Uczestnicy uroczystości uczcili modlitwą pamięć polskich oficerów. "Po upływie ponad 70 lat, razem modlimy się o spokój dusz zmarłych Polaków. Nasza przyszłość zależy nie tylko od lekcji przeszłości, ale również od obecnych wydarzeń. Razem powinniśmy zapomnieć wszystkie obrazy oraz przyjść do zrozumienia i wsparcia wzajemnego" - powiedział na ceremonii wikariusz klasztoru, cytowany przez serwis Interfax-religion.com, archimandryta Arkadij Gubanow.

 

Marcin Stanowiec

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20111128123139958