Abp Nycz: Polska potrzebuje nowej ewangelizacji

sob, 10 gru 2011, 21:43:43

Autor: Jacek Lehr

Metropolita warszawski zwrócił się do duchowieństwa z bezprecedensowym apelem. Diagnozuje w nim rzeczywistość duszpasterską. "Wydaje się, że zbyt długo myśleliśmy o tym, że dom Kościoła skupia 95 proc. Polaków" – pisze w adwentowym liście do księży.

W sytuacji wtórnego religijnego analfabetyzmu "Kapłani winni się uczyć się działań o charakterze ewangelizacyjnym" – wskazuje Kardynał i zachęca księży do otwartości na niewierzących i troskę o tych, którzy odeszli od Kościoła. – "Nasze pokolenie kapłańskie, zostało, jak się wydaje, dobrze przygotowane do pracy duszpasterskiej, gorzej natomiast do ewangelizacji, czyli pozyskiwania zagubionych dla Chrystusa" – ocenia. "Łatwiej jest wygłosić kazanie niż słuchać i rozmawiać z człowiekiem jeszcze niewierzącym”.

Wielką szansę dla odnowy wiary jest katechizacja – uważa metropolita.

"Uczniowie wymagają takich działań i form kształcenia, które pomogą im poznać Chrystusa i rozbudzą w nieznaną dotąd, autentyczną wiarę w Niego. Wobec takiego stanu następuje rozmijanie się propozycji katechety z oczekiwaniami uczniów, oddalonych od Kościoła, często bez ich złej woli, ale z winy obojętnej religijnie rodziny”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20111210214343595