Izrael: nowe prawo ślubne

nie, 8 sty 2012, 00:45:09

Autor: Teodor Lacher

Aszkenazyjski Naczelny Rabin Izraela, Yona Metzger, apeluje do członków Knesetu o odrzucenie projektu ustawy reformującej procedury zawierania małżeństw.

Zgłoszona przez izraelską partię Yisrael Beiteinu ustawa uwalnia narzeczonych od rygorów lokalizacji. Pary żydowskie będą mogły zawrzeć ślub w Izraelu bez oglądania się na lokalne biura rabinackie.

Maztger uważa, że nowe prawo będzie katastrofalne w skutkach, ponieważ przyczyni się do rozpowszechnienia narodzin dzieci z nieprawego łoża, tzw. mamzerim (także owoc kazirodztwa i innych zakazanych stosunków), które same nie będą miały prawa do wejścia w związek małżeński. Jeszcze bardziej liberalna wersja tej samej ustawy zakłada, że świadkami na ślubie mogą być osoby rozwiedzione.

W odpowiedzi na pismo Metzgera, inicjator ustawy, F. Kirshenbaum, powiedział gazecie Haaretz, że "Kneset, a nie główny rabinat, jest nadal parlamentarnym podmiotem w państwie Izrael".

W Izraelu nie istnieje instytucja ślubu cywilnego.  Ustawa o małżeństwach "Tzohar" została wstępnie zatwierdzona przez Kneset pod grudnia, zdobywając szeroko zakrojone poparcie zarówno partii koalicyjnych jak opozycji.

http://www.aish.com/tp/i/m/48916947.html/Haaretz

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20120108004509185