Grupy pro-life bojkotują PepsiCo

pon, 12 mar 2012, 16:33:32

Autor: Joanna Papiernik

Amerykańskie grupy pro-life wzywają do bojkotu spożywczego giganta PepsiCo ze względu na jego na partnerstwo z Senomyx, firmą biotechnologiczną, która wykorzystała komórki abortowanych płodów do badań i opracowania syntetycznych polepszaczy smakowych. Jak informują organizacje sprzeciwiające się aborcji, firma Senomyx wykorzystała komórki HEK-293 (komórki nerek ludzkich embrionów) do opracowania wzmacniaczy smaku dla napojów PepsiCo. Środowiska antyaborcyjne wzywają do bojkotu produktów słynnego giganta.


Na stronie internetowej Senomyx można przeczytać: „wykorzystując izolowane ludzkie receptory smakowe stworzyliśmy systemy receptorów właściwości smakowych, które zapewniają biochemiczny lub elektroniczny odczyt, gdy składnik smakowy oddziałuje na receptor".

Jak twierdzi Debi Vinnedge z organizacji Children of God for Life (CGL), nie poinformowano opinii publicznej, że do produkcji własnych receptorów smaku wykorzystano komórki HEK-293 pochodzące w tkanek nerek abortowanego płodu.

Materiału biologicznego pochodzącego od płodów nie zastosowano do produkcji artykułów spożywczych. Niemniej jednak organizacje pro-life są oburzone i wzywają do bojkotu Pepsi, ponieważ - jak mówi Debi Vinnedge - "istnieje wiele innych możliwości wzmacniania smaku zamiast posługiwania się komórkami poronionych/usuniętych płodów".

Członkowie CGL starają się nagłaśniać sprawę i kontynuować bojkot produktów PepsiCo. Wystosowali list do zarządu firmy apelując o rezygnację ze współpracy z Senomyxem, ale ich żadanie nie spotkało się z przychylnością. Obrońcy życia wpłynęli już na amerykańskiego producenta zup w proszkach Campbell Soup, który zrezygnował z interesów z Senomyxem.

PepsiCo kontynuuje swoje relacje biznesowe. W odpowiedzi na zarzuty firma ogłosiła, że jej współpraca z Senomyx "jest ściśle ograniczona do opracowywania niskokalorycznych i smacznych napojów dla konsumentów."

www.senior.pl
 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20120308163332237