Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dzień Otwartych Drzwi w EWST

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia EWST w sobotę, 22 września 2012 r.  w godzinach 11:00-21:30. Mamy nadzieję, że udział w proponowanych przez nas wydarzeniach będzie inspiracją do poszukiwania odpowiedzi na jedne z najważniejszych w życiu człowieka pytań: skąd jestem? Po co żyję? Dokąd zmierzam?We wspólne przygotowanie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna (EWST) angażuje się już po raz czwarty. Popularyzowanie dorobku teologii jako nauki jest dla nas zawsze wyzwaniem i radością. Wspólna eksploracja nowych obszarów wiedzy wraz z zaproszonymi gośćmi oraz pełnymi poznawczej ciekawości uczestnikami Festiwalu motywuje nas do nieustannego rozwoju i poszerzania horyzontów.

W tym roku zdecydowaliśmy się na poruszenie tematyki kosmologicznej w kategorii Teologia – o Bogu, człowieku i świecie. W pierwszej części programu proponujemy krótkie prelekcje wykładowców EWST połączone z dyskusją. Wykład inaugurujący dra Wojciecha Kowalewskiego poruszy tematykę kryzysu jako pozytywnego doświadczenia (Świat ludzkich kryzysów – niebezpieczeństwo czy możliwość?). W samo południe dr Sławomir Torbus opowie o wczesnochrześcijańskich wyobrażeniach piekła w ramach wykładu Czy w piekle jest zimno?. Następnie dr Andreas Hahn podzieli się przemyśleniami na temat poszukiwania inteligentnego życia w kosmosie i teologicznych konsekwencji takiego odkrycia (Kosmici – czy naprawdę chcemy ich odkryć?), natomiast dr hab. Kalina Wojciechowska zaprosi na wykład pt.: Jezus z agencji modeli. Będzie on próbą rekonstrukcji wyglądu Jezusa w oparciu o źródła biblijne, apokryfy, wykopaliska archeologiczne i wizerunki utrwalone w sztukach plastycznych. Ostatnią mowę wygłosi Dziekan EWST – dr Piotr Lorek – starając się rozwikłać zagadkę Daty śmierci Jezusa Chrystusa.

Punktem kulminacyjnym programu XV DFN w EWST będzie debata zatytułowana: Księga rodzaju a teoria ewolucji, w której udział wezmą wyjątkowi goście –  ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski z Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz ks. Marek Kmieć z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego, prezentując odpowiednio stanowiska teistycznego ewolucjonizmu oraz kreacjonizmu. Dyskusja dotyczyć będzie metaforycznych
i literalnych odczytań opisu stworzenia z Księgi Rodzaju, stanowiska chrześcijanina wobec teorii ewolucji i próby jej pogodzenia z chrześcijańską teologią, a także przystawalności wyników badań naukowych do treści Objawienia. Jako uczelnia jesteśmy otwarci na różne stanowiska i chcemy stworzyć platformę umożliwiającą swobodną wymianę poglądów.

Na zakończenie intensywnego dnia odbędzie się projekcja filmu duńskiego reżysera Andersa Jansena – pełnej absurdów i czarnego humoru opowieści o walce dobra ze złem (Przypadek Joba. Dyskusja wokół filmu „Jabłka Adama”).

 

 

www.ewst.plOpcje Artykułu

Dzień Otwartych Drzwi w EWST | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Marianna śro, 19 wrz 2012, 04:15:57


Skad jestem? Od Boga.
Po co zyje? Dla Boga.
Dokad zmierzam? Do Boga.
To nie jest splycenie tematu. To jest jedyna prawda o nas wszystkich.
Kazdy, niezaleznie czy tego chce czy nie chce, przed Bogiem stanie (juz niedlugo). Kazdy dojdzie do Boga, choc nie kazdy bedzie z nim przebywal.

" Teologia – o Bogu, człowieku i świecie."
Dla mnie teologia jest wylacznie o Bogu nauka, skad bierze sie rozszerzenie na czlowieka i swiat? Czy chodzi tutaj o spojrzenie z pozycji Stworcy na Dzielo stworzenia?

"Świat ludzkich kryzysów – niebezpieczeństwo czy możliwość?"
Dobrze jesli wskazuje sie mozliwosci. Nie ma sytuacji bez wyjscia. Kazda nawet najgorsza sytuacja moze z Woli Boga stac sie poczatkiem nowego i lepszego zycia. Bog daje kazdemu czlowiekowi mozliwosci i warto je dostrzegac.Bog jest Nadzieja prawdziwa, a nie zludzeniem.

" Czy w piekle jest zimno?"
W ktorej jego czesci? Tam przede wszystkim okropnie smierdzi i slychac bezustanne przeklenstwa pod Boga adresem. Tam wszyscy klna.

"Kosmici – czy naprawdę chcemy ich odkryć?"
Jesli sie zna odpowiedz na pytanie - kim sa kosmici, to nie. Mam nadzieje, ze wylkad da do zrozumienia kim sa "kosmici" i oduczy poszukiwan z nimi kontaktu.

" Jezus z agencji modeli."
Tak bardzo wszyscy chca poznac wyglad Jezusa, a wystarczy tylko spojrzec na cudowne zdjecie z Calunu Turynskiego. Z wykopalisk nikt sie nie dowie o tym, ze Jezus nigdy (z wyjatkiem Drogi Krzyzowej) nie chodzil z rozpuszczonymi wlosami. Zawsze mial je zwiazane puklem wlasnych wlosow i nosil loczka na czole. W wizjach prywatnych pokazywal sie z rozpuszczonymi wlosami ze wzgledu na ludzi, gdyz ludzie zawsze Go tak malowali.

" rozwikłać zagadkę Daty śmierci Jezusa Chrystusa"
Juz na forum podalam.

"Księga rodzaju a teoria ewolucji,"
Kazda proba pogodzenia Ksiegi Rodzaju z teoria ewolucji jest pojsciem na kompromis. Kompromis z kim? Takie kompromisy sa zagrozeniem dla uzyskania zycia wiecznego. Bog kompromisow nie uznaje, a szczegolnie kompromisow z ... Nie wymienie tego  imienia.

Pozrawiam Admina.
Mam nadzieje, ze Dzien Otwartych Dni bedzie owocny intelektualnie i duchowo.

 

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń