Dzień Otwartych Drzwi w EWST

wto, 18 wrz 2012, 20:56:04

Autor: Joanna Gacka

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia EWST w sobotę, 22 września 2012 r.  w godzinach 11:00-21:30. Mamy nadzieję, że udział w proponowanych przez nas wydarzeniach będzie inspiracją do poszukiwania odpowiedzi na jedne z najważniejszych w życiu człowieka pytań: skąd jestem? Po co żyję? Dokąd zmierzam?

We wspólne przygotowanie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna (EWST) angażuje się już po raz czwarty. Popularyzowanie dorobku teologii jako nauki jest dla nas zawsze wyzwaniem i radością. Wspólna eksploracja nowych obszarów wiedzy wraz z zaproszonymi gośćmi oraz pełnymi poznawczej ciekawości uczestnikami Festiwalu motywuje nas do nieustannego rozwoju i poszerzania horyzontów.

W tym roku zdecydowaliśmy się na poruszenie tematyki kosmologicznej w kategorii Teologia – o Bogu, człowieku i świecie. W pierwszej części programu proponujemy krótkie prelekcje wykładowców EWST połączone z dyskusją. Wykład inaugurujący dra Wojciecha Kowalewskiego poruszy tematykę kryzysu jako pozytywnego doświadczenia (Świat ludzkich kryzysów – niebezpieczeństwo czy możliwość?). W samo południe dr Sławomir Torbus opowie o wczesnochrześcijańskich wyobrażeniach piekła w ramach wykładu Czy w piekle jest zimno?. Następnie dr Andreas Hahn podzieli się przemyśleniami na temat poszukiwania inteligentnego życia w kosmosie i teologicznych konsekwencji takiego odkrycia (Kosmici – czy naprawdę chcemy ich odkryć?), natomiast dr hab. Kalina Wojciechowska zaprosi na wykład pt.: Jezus z agencji modeli. Będzie on próbą rekonstrukcji wyglądu Jezusa w oparciu o źródła biblijne, apokryfy, wykopaliska archeologiczne i wizerunki utrwalone w sztukach plastycznych. Ostatnią mowę wygłosi Dziekan EWST – dr Piotr Lorek – starając się rozwikłać zagadkę Daty śmierci Jezusa Chrystusa.

Punktem kulminacyjnym programu XV DFN w EWST będzie debata zatytułowana: Księga rodzaju a teoria ewolucji, w której udział wezmą wyjątkowi goście –  ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski z Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz ks. Marek Kmieć z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego, prezentując odpowiednio stanowiska teistycznego ewolucjonizmu oraz kreacjonizmu. Dyskusja dotyczyć będzie metaforycznych
i literalnych odczytań opisu stworzenia z Księgi Rodzaju, stanowiska chrześcijanina wobec teorii ewolucji i próby jej pogodzenia z chrześcijańską teologią, a także przystawalności wyników badań naukowych do treści Objawienia. Jako uczelnia jesteśmy otwarci na różne stanowiska i chcemy stworzyć platformę umożliwiającą swobodną wymianę poglądów.

Na zakończenie intensywnego dnia odbędzie się projekcja filmu duńskiego reżysera Andersa Jansena – pełnej absurdów i czarnego humoru opowieści o walce dobra ze złem (Przypadek Joba. Dyskusja wokół filmu „Jabłka Adama”).

 

 

www.ewst.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20120918205604373