Papież Bedykt XVI składa urząd

pon, 11 lut 2013, 12:29:39

Autor: Joanna Papiernik

Benedykt XVI poinformował, że zamierza abdykować. Jak podaje włoska agencja informacyjna ANSA, papież osobiście podał do wiadomości, że 28 lutego zakończy swój pontyfikat. Informacja została potwierdzona przez Watykan.

 

Benedykt XVI ogłosił podczas konsystorza w sprawie w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto, że z końcem lutego abdykuje. Swoją decyzję oznajmił w języku łacińskim.

Hierarchowie są zaskoczeni - to grom z jasnego nieba - skomentował decyzję Benedykta XVI kardynał Angelo Sodano.

Agencja ANSA podała informację o zamiarze abdykacji papieża o 11:46, w ciągu kilku minut notka obiegła świat. Najpierw przedstawiła ją agencja Reutersa, potem CNN, a następnie Al Arabiya, Agence France Presse, brytyjski Telegraph i BBC oraz Sky News - rozgłosiły news jeszcze przed nadejściem potwierdzenia z Watykanu.

Papież złożył oświadczenie przed Kolegium Kardynalskim. Jego treść publikuje Radio Watykański. Oto jego fragment: „Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".

Benedykt XVI, fot. Massimo Macconi

www.senior.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20130211122939389