Z muzyką gospel można spędzić we Wrocławiu ostatni weekend września.

pon, 23 wrz 2013, 10:09:46

Autor: Joanna Gacka

Gospel to muzyka, w której umiejętności wokalne są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest wkładane w śpiew serce, dlatego wykonywanie tej muzyki w grupie kilkudziesięciu innych pasjonatów śpiewu jest doświadczeniem niepowtarzalnym - okazją będą Wrocławskie Warsztaty Gospel. A dla tych, którzy wolą jedynie posłuchać równie energetycznym przeżyciem będzie koncert finałowy.

Warsztaty odbędą się w magicznym miejscu - restauracji "Przyjaciele i Znajomi", dawnej willi wrocławskiego bankiera Alexandra. Początek w sobotę 28. września o godzinie 9:00. Zakończenie koncertem finałowym w niedzielę 29. września godzinie 20:00 w klubie "Bezsenność".

Instruktorami warsztatów będą:
David Daniel - czarnoskóry pastor i wokalista z Londynu, wyróżniony przez stację BBC, jako najlepszy męski wokal gospelowy na Wyspach Brytyjskich, oraz Rafał Rudawski - pianista, kompozytor, producent i dyrygent chóru Wrocław Gospel Choir.

Wyraz "gospel" (ewangelia) to połączenie angielskich słów "God" i "spell" - Bóg przemawia.
Początki muzyki gospel sięgają XVIII wieku i związane są ze smutną kartą historii - niewolnictwem. Niewolnicy przywożeni z czarnej Afryki do pracy na plantacjach w koloniach brytyjskich mogli zabrać ze swojej ojczyzny tylko to, co mieli w swych głowach i sercach - była to unikalna kultura, a przede wszystkim muzyka - nieznane Europejczykom rytmy i harmonie muzyczne, pełne żywiołowej energii ale także nostalgii. Paradoksalnie czarnych niewolników zafascynowała wiara ich oprawców: przesłanie Ewangelii - opowieść o Jezusie Chrystusie, który sam o sobie powiedział, że stał się "niewolnikiem wszystkich".
Gospel oraz negro spirituals to niezwykłe połączenie afrykańskich tradycji muzycznych i chrześcijańskiej duchowości. Muzyka ta jest źródłem z którego wywodzi się współczesna muzyka popularna: blues, soul, rock & roll.

Warsztaty:
28-29.09.2013, restauracja "Przyjaciele i Znajomi", ul. Grunwaldzka 98
informacja o rejestracji na stronie Wrocław Gospel Choir: http://wroclawgospel.wix.com/wroclawgospel

Koncert finałowy:
29.09.2013 god. 20:00, klub "Bezsenność", Ruska 51 (Pasaż Niepolda)
Bilety w cenie 10 zł, dostępne w Restauracji "Przyjaciele i Znajomi", klubie "Bezsenność" oraz przed koncertem.

Warsztaty Gospel we Wrocławiu
 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2013092310094684