Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Warianty ważnych słów z Biblii

Pytania i odpowiedzi

Szczęść Boże, chciałem się zapytać o kwestie poprawnej wymowy czy raczej zapisu słów z Biblii. Wiele ważnych słów okazuje się mieć po kilka wariantów np. Yisrael-Yisroel, Hillel-Hellel, Aur-Ohr-Or-Ar (światło), Satan-Saton, Ariel-Auriel (nie wspominając już o imieniu Bożym). Często też okazuje się, że np. Żydzi przekazują inny zapis niż Chrześcijanie itd.Po drugie, skąd bierze się pewne (dla mnie) zadziwiające podobieństwo wyrazów oznaczających Boga, bogów (bożków), imiona etc. np. możliwe jest takie rozumowanie: JHWH (jakkolwiek wymawiane) ->modyfikacja wymowy "w" na "b" (tak jest w wielu językach) ->Jabe->dalsza modyfikacja "b" na "w" / "v" -> Jave / Jove (czyli Jowisz). Chodzi mi tutaj o to, że modyfikacja w(v)<->b jest bardzo prawdopodobna, bo w wielu językach ludzie łączą/zamieniają te głoski, zaś zamiana a<->o jest możliwa z nieznanego mi powodu wskazanego w pierwszym pytaniu. Podobnie: Adonai->Adonis oraz El->Allah. To sugeruje, że imiona bogów na Bliskim Wschodzie (a nawet w Rzymie) były jakoś ze sobą połączone. Czemu? Czy świadczy to, że Biblia ma pogańskie korzenie czy raczej Bóg się wszystkim narodom objawił, a tylko Żydzi prawowiernie wierzyli i zachowali nieskażoną wiarę czy z jeszcze innego powodu? Dlaczego Bibla podaje tyle wątpliwości w kwestii imion Boga, jego określeń czy odwołań, że często nie wiadomo o kim i o ilu osobach się mówi. (Już nie wspomnę o zadziwiająco niekonsekwentym dawaniu określeń "bogowie" na sędziów w psalmie 82. Dlaczego, skoro wiadomo, że Biblia świadczy o Jezusie, to kwestie właśnie monoteizmu/unikalności Boga Izraela nad innymi "bożkami" są takie rozmazane i niejasne?

Moje trzecie pytanie dotyczy kwestii wymowy imienia, które usłyszał Mojżesz. Dlaczego tego imienia się nie wymawia z osobna, ale pozwala (pozwalało) się wymawiać jak stało ono na końcu wyrazu-imienia dla człowieka np. Jezus to Jehoszuah czy Micheasz to Micheajahu itd. Przecież w tym wypadku wołając człowieka "wzywało się imię Boga na daremno" (przynajmniej w rozumieniu Żydów).

Moje czwarte pytanie dotyczy kwestii wartość liczbowych jakie przypisuje się literom/słowom/zdaniom w Biblii. Skąd wzięto takie, a nie inne przypisanie? Skąd wzięto konkretne liczby do każdej z liter? Przecież można byłoby wziąć inne i inaczej analizować Biblię. Dziwię się tutaj trochę Żydom i Talmudowi, bo mam wrażenie, że wiele z ichniejszego rozumowania w kwestiach prawa np. zastosowania danego przepisu bierze się właśnie z podobieństwa liczbowego wyrazów. To byłaby bardzo nietrwała podstawa, jeśli liczby przypisane literom byłyby nieodpowiednie.

Dziękuję za odpowiedź i to tym bardziej, że nie mam komu zadać takich pytań!

Marek

 

***

 

Witaj Marku, postanowiłem zamieścić twoje pytania, mimo że nie potrafimy udzielić ci dzisiaj kompetentnej odpowiedzi. Zapewne wiele moglibyśmy się nauczyć od ciebie, a przede wszystkim zarazić sie pasją biblijną.

Wkrótce zamieścimy odpowiedź a twoje pytanie traktujemy jako otwarte i skierowane do wszystkich naszych czytelników. I oby Biblia pasjonowała w ten sposób co ciebie wszystkich chrześcijan.

 

pozdrawiam

 

Jacek LehrOpcje Artykułu

Warianty ważnych słów z Biblii | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń