Izrael pomoże arabskim chrześcijanom czy zniszczy tożsamość Palestyńczyków?

śro, 2 kwi 2014, 16:43:24

Autor: Jacek Lehr

Nowe przepisy pomogą odróżnić arabów muzułmańskich od chrześcijańskich. Tych ostatnich pozostało w Izraelu niewielu, ponad 160 tys.

Według Izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego z całej populacji tylko dwa procent jest chrześcijanami.

Yariv Levin z partii Likud wierzy, że ta linia demarkacyjna pomoże rządowi lepiej odpowiedzieć na potrzeby ludności chrześcijańskiej w kraju.

- "To nic zaskakującego, że chrześcijanie mogą być odróżniani od muzułmanów" – wyjaśniał polityk w Jerusalem Post. - "Jesteśmy jedynym miejscem na Bliskim Wschodzie, gdzie mogą czuć się bezpieczni i wolni. Wielu chrześcijan nie chce być uznawanych za Arabów, ale za Maronitów lub Aramejczyków."

Chrześcijańscy Arabowie mają nadzieję, że nowa tożsamość umożliwi im awans w armii izraelskiej, policji i w administracji rządowej.

Odrębny status mają w Izraelu już Druzowie, Beduini i społeczności, które odróżniają się od ludności arabskiej.

Nie wszyscy zgadzają się z planami rządowymi. Premiera Netanyahu oskarża się o burzenie jedności kraju i próbę rozmycia tożsamości narodowej Palestyńczyków: - "Palestyńscy Arabowie, muzułmanie i chrześcijanie, żyją tutaj razem od pokoleń w harmonii i dzieleniu się tą samą przestrzenią, i teraz Netanjahu zamierza nas dzielić" – pisał w Haaretz Oudeh Basharat, palestyński felietonista. – Nadszedł czas, by premier przyjął do wiadomości fakt, że przed stoi przed nim naród, a nie zbiór grup etnicznych.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20140402164324666