Biskup Wojciech Polak nowym Prymasem Polski

sob, 17 maj 2014, 12:37:06

Autor: Joanna Gacka

Papież Franciszek mianował dziś biskupa Wojciecha Polaka, dotychczasowego Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, Prymasem Polski.

 

Biskup Polak to jeden z najmłodszych hierarchów w polskim Episkopacie. Urodził się 9 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu, ma zatem niespełna 50 lat. Kilka dni temu obchodził 25-lecie kapłaństwa. W 2003 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej; jego stolicą tytularną było Monte di Numidia. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa „Dominum Iesum”.
 
W Konferencji Episkopatu Polski od 2005 roku był odpowiedzialny za duszpasterstwo powołań w Polsce, w kolejnych latach został członkiem Komisji ds. Duchowieństwa, Komisji Charytatywnej i Rady ds. Młodzieży przy KEP.
 
W 2009, został wybrany członkiem Rady Stałej Episkopatu, a później w tym samym roku Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W wieku 47 lat został sekretarzem generalnym KEP w październiku 2011 roku.
 
Prowadził rozmowy z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego Rosji. Ich rezultatem było Wspólne Przesłanie o Pojednaniu Narodów Rosji i Polski podpisane przez abp. Józefa Michalika i patriarchę Cyryla. Rok później została podpisana podobna deklaracja, tym razem polsko-ukraińska. Brał też czynny udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W ramach Kościelnej Komisji Konkordatowej uczestniczył w pracach w sprawie przekształcenia Funduszu Kościelnego.
 
Jako pierwszy z polskich hierarchów przepraszał publicznie za pedofilię w Kościele. Powołał też koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży, którego zadaniem jest realizacja programów prewencyjnych w zakresie ochrony przed pedofilią.
 
Biskup Polak uchodzi za świetnego organizatora i negocjatora, ma też dobre kontakty z mediami.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20140517123706906