Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Specjaliści od rozumienia pierwszej Komunii

Znajoma (niekatoliczka) udostępniła na FB artykuł, do którego jakiś katolik. I chociaż jestem katolikiem, ale nie uważam się za eksperta do odpowiedzi na ów artykuł, postanowiłem kilka zdań (po kilkuletniej przerwie na tym portalu) sklecić.Czytam więc ów artykuł i nie mogę się nadziwić. Wbrew temu co sugerują autorzy (czy autor), tekst jest hejterski i to w iście goebelsowski sposób. Dlaczego? Dlatego, że on sam powiedział, że kłamstwo powtórzone wiele razy staje się prawdą, a autor tekstu aż krzyczy w tekście, że wcale nie hejtuje.

Wyszukiwarka google, która potrafi znaleźć praktycznie wszystko, tekstu przyczotoczone przez autorów "jako apetizer" do ich felietonu nie znajduje. To znaczy znajduje, ale jako cytaty z tego właśnie artykułu. Oczywiście mogę się mylić, ale nie jestem jedyny, kto próbował wygooglować załączona historyjkę...  Natomiast tekst wygląda jak kompilacja najgorszych opisów uroczystości, również takich, które pojawiały się tutaj i to pisanych przez katolików.

Niestety nie można się zgodzić z tezami autora. Po pierwsze uogólnianie, że niewiele osób wie po co to jest, jest niezgodne z prawdą. Nie da się zaprzeczyć, że podobnie jak w połodniowych stanach chrześcijaństwo ewangelikalne tak w Polsce katolicyzm jest wyznaniem masowym, przez co z wyznania zmienia się w religię, obrządek i to bez względu na to czy obrządkowość danej konfesji jest mniej czy bardziej rozbudowana. To co można zarzucić masowości Kościoła w Polsce i braku zrozumienia niektórych czynności, można w podobny sposób zarzucić "chrześcijańskim" rodzinom w południowych stanach, które przyczyniają się do masowych chrzcin swoich pociech w wieku 15-16 lat.

I tak też jak dla wielu tych 16-latków, tak w takim samym stopniu dla naszych 8-latków Komunia Święta - na miarę zdolności pojmowania dzieci może być prawdziwym przeżyciem duchowym i nierzadko takie dzieci przystępują do niej bardziej świadomie niż wielu dorosłych.

Swoją drogą to bardzo ciekawe socjologiczne zjawisko, ale większość konwertytów z katolicyzmu do innych wyznań chrześcijańskich pochodzi z rodzin, w których katolicyzm przetrwał jako obrzędowość reliktowa, a nie prawdziwa wiara, okraszona (staropol. upiększona) głęboko sybmoliczną, duchową obrzędowością. Co więcej właśnie u takich osób dość często, szczątkowa i śmiesznie płytka wiedza tworzy naboje (ślepaki) do atakowania Kościoła Katolickiego i Katolików. Bardzo się cieszę i podziwiam tych swoich akatolickich znajomych, którzy nie zamiast afiszować się swoją płytką wiedzą, przyznają do niewiedzy, a nawet w miarę możliwości uzupełniają ją, na przykłąd poprzez rozmowy z katolikami, od których nie stronią.

Z resztą zarzut rozbiezności między doktryną (którą autorzy łaskawie akcpetują i szanują), a praktyką jest podnoszony dość często. Ale zarzut ten można podnosić zawsze do religii masowych.

Ponadto warto zaznaczyć, że Kościół Katolicki wierzy, ze sakramenty działają Ex opere operato (na skutek czynności) a niekoniecznie Ex opere operantis. Innymi słowy Kościół wierzy iż hojnie szafując łaskami, które sakramenty powodują, mogą one mieć wpływ na człowieka, nawet jeśli nie jest do nich wpełni usposobiony. Dzisiejsza psychologia być może określiłaby to mianem pewnej wyrwy w dotychczasowje świadomości, przez którą osoba dotknięta sakramentalną łaską zaczyna percepować ową łaskę z opóźnieniem. Sam z moim bierzmowaniem jestem tego przykładem. Udział w masowej imprezie, której ani nie rozumiałem ani nie traktowałem poważnie (nawet nie nauczyłem się na pamięć regułek, tylko liczyłem na farta) otworzył mnie na wiarę w Trójjedynego Boga. Dziś z mocą mogę podkreślić, że tamto "niepoważne" bierzmowanie wydłubało taką drobną szczelinkę, która najpierw powoli się poszerzała, a po pewnym dłuższym czasie pękła jak tama rozlewając łaskę nawrócenia.

Idźmy dalej - istotnie autor słusznie zauważa, że masowość tej tradycji powstała na początku dwudziestego stulecia, ale komunia "za młodu" była znana Kościołowi już wcześniej. Historia i tradycja przywołują tutaj przykłady wielu świętych, z których moim ulubionym jest święty Dominik Savio (połowa XIX), którego żywej wiary i więzi z Chrystusem życzyłbym sobie samemu. Co wiecej w Kościołach wschodnich (w tym katolickich), które w przeciwieństwie do Kościoła zachodniego znacznie mniej manipulowały w obrzędach, a których zachowane spisane fragmenty pochodzą z czwartego wieku, Ciało i Krew Pańska są podawane od razu przy chrzcie noworodka.

Poszukiwanie w Piśmie Świętym informacji o prezentach i białych szatach przy pierwszej Komunii to już czysta propaganda. Prezenty komunijne, które dawniej były skromne, miały od strony oprawy świeckiej dodatkowo podkreślać wyjątkowość tego dnia. Natomiast odświętna szata (i tutaj Kościół nawet u dziewczynek skłania się ku albam) nawiązuje do Apokaliptycznego opisu odkupionych, którzy swe szaty we krwi Baranka wybielili.

fot. datarec, freeimagesOpcje Artykułu

Specjaliści od rozumienia pierwszej Komunii | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakub czw, 22 maj 2014, 21:17:27

Pozwolę sobie jeszcze ostrzec przed obłudą autorów. Powyższy artykuł w formie komentarza zamieściłem na ich blogu i FB. Oba zostały usunięte. Szybko. Dodatkowo zostałem zablokowany. bardzo to chrześcijańskie.

---
Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

 
Marianna czw, 29 maj 2014, 15:40:22

P { margin-bottom: 0.08in; }

Panie Jakubie.

 

Dobrze, ze pan ostrzega czytelnikow. Tekstow podobnych w internrcie mozna znalesc wiecej.

 

Nie zgodze sie, ze autorzy sa tylko obludni. W tej chwili trwa akcja rozkladania Kosciola od srodka. Wystarczy sie podac za katolika I klamac na temat Kosciola Katolickiego. To samo z innymi denominacjami. Bardziej mocne wrazenie odnosi ¨byly katolik¨ ktory podaje ¨realne¨ przyczyny odciecia sie od kosciola. Dla osiagniecia rozpadu Kosciola stosowana jest taktyka uderzenia w najsilniejszy jego punkt – Koscol Katolicki. Po upadku Kosciola Katolickiego przewidywany jest spontsniczny upadek innych kosciolow, choc mozna spodziewac sie nastepnych uderzen w Kosciol Greko-Katolicki, Cerkiew (mysle, ze poza obszarem Rosji) I ewentualnie w Koscioly Protestanckie I Kosciol Anglikanski.

 

Prosze sie nie przejmowac, poniewaz Bog Ojciec czuwa nad wszystkim I po ciezkich chwilach kiedy Mesjasz ¨powroci¨ (tak naprawde - caly czas jest z nami i chodzi o powrot jako Osoby oficjalnej) dojdziemy do schematu kaplanstwa domowego. Ksieza dostana od Boga inne funkcje I mysle ze beda mogly miec zwiazek z dzialalnoscia spoleczna. Bedzi jeden Arcykaplan – Bog, o ktorym napisano, ze ¨na wieki na wzor Melchizedeka¨ (Biblia Tysiaclecia), choc Melchizedek byl tylko zastepca czasowym na wzor Boga, Jedynego Arcykaplana. Wedlug Biblii jest Nim Bog w Osobie Pana Jezusa Chrystusa.

 

Moje zarzuty do omawianego przez pana Jakuba artykulu.

 

1. Rzekome bohaterstwo w negowaniu istoty Pierwszj Komunii Swietej. Ktos odmawia Bogu, Jego Woli sie sprzeciwia, a nie ksiezom lub znajomym czy rodzinie.

2. Wypowiadanie sie za wlasne dziecko I narzucanie dziecku wlasnej woli, niezaleznie od tego co dziecko wie I co czuje. Czy rozmawiali z dzieckiem? Nie ma o tym wzmianki.

3. Zazdrosc w sensie negatynym (Bog jest zazdrosny – sens pozytywny) ludziom, ktorzy potrafia dziecku wynagrodzic I zadowolic je w dniu uroczystym. Nie zalujmy dzieciom pozytywnych wrazen I przezyc!!! Przez rodzicow Bog chce dzieciom wynagrodzic. Kto to Bogu zabroni. (Rodzice sluchajcie sumienia).

4. Autorzy przyznaja, za sie ochrzcili w wieku 34-35 lat, a wczesniej jako dzieci przystapili do Komunii Swietej. To sie nie zgadza. (Jesli ktos przechodzi do innej denominacji, jego chrzest nie jest potrzebny skoro byl ochrzczony. Bog udziela Sakramentow, a skoro sie nigdy nie myli, nie potrzebuje udzielac Sakramentu po raz drugi).

5. Najwieksze w tekscie klamstwo – cytuje autorow: ¨Dlatego jakiś czas temu świadomie przyjęliśmy z Kamilą chrzest, tym samym wyznając wiarę w to, że Jezus umarł na krzyżu za nasze grzechy i tym samym, powierzyliśmy Mu swoje życie.¨ Wyszczegolnie tutaj: ¨Jezus umarł na krzyżu za nasze grzechy¨. To oznacza, ze Jezusowi zalezalo na grzechach, a nie na ludziach I chcial je dla Siebie miec. Do czego Jezusowi ludzkie grzechy potrzebne?

Nalezy poprawic. PAN JEZUS UMARL ZA LUDZI Z POWODU ICH GRZECHOW W CELU WYKUPIENIA ICH SPOD WLADZY ZLEGO.

Jezeli Pan Jezus zbiera grzechy, to oznacza, ze staja sie Jego wlasnoscia. Latwo wtedy siebie Panu Jezusowi ofiarowac, bo mozna grzeszyc bez miary, skoro On grzechy z nas zdejmie biorac je dla Siebie. NIE WIERZCIE TEMU!!! Dlaczego mowi sie o Sadzie Ostatecznym? Bog moze czlowieka rozgrzeszyc lub nie. Bog jest prawowitym Wlascicielem czlowieka (WYKUPIL NAS OD ZLEGO TAKIMI JACY JESTESMY) wiec rozstrzygnie tak jak zechce I sprawiedliwie. Tylko Bog moze o nas decydowac, bo jest naszym wlascicielem. Czy pieklo od czasow Ukrzyzowania Pana Jezusa jest juz niepotrzebne? Pieklo istnieje naprawde I jest materialne. Trafia tam ci, ktorym Bog nie odpusci grzechow.

 

Wiara autorow, oszustow religijnych, nie zmieni rzeczywistosci. Bog tworzy Rzeczywistosc, a nie marnej jakosci pisarczyki. W klawiaturze komputera nie ma cenzury. Wszystko przyjmie.

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń