Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wycofać ze sprzedaży pigułkę wczesnoporonną?

- Polska młodzież nie zna naturalnych cyklów owulacji a to oznacza, że nie będzie wiedziała, jak prawidłowo zażywać tabletkę "dzień po" – ostrzega wrocławski seksuolog dr W. Ślusarz. "Aborcyjny" specyfik budzi niepokój rodziców i środowiska medycznego.Natychmiastowe wycofanie z polskiego rynku farmaceutycznego preparatów zawierających octan uliprystalu, główny składnik antykoncepcyjnego  specyfiku zapobiegającego zagnieżdżeniu się zarodka, domagają się lekarze i farmaceuci oraz rodzice.

Młodzież nie zna cyklu rozrodczego, i nie potrafi wskazać, kiedy przypadają dni płodne, a to jest warunkiem bezpiecznego  - mówi dr Wiesław Ślósarz. - Młodzi ludzie nie będą wiedzieli, jak prawidłowo zażywać tabletkę "dzień po" – twierdzi seksuolog.

Dr Wiesław Ślósarz uważa, że nastolatki zaczną zażywać pigułki bez żadnej kontroli. - W Polsce problem polega na tym, że dubluje się metody zabezpieczające przed zajściem w ciążę. Para używa pigułek antykoncepcyjnych, a do tego prezerwatyw. Podobnie może być z pigułką "dzień po". Nastolatki dla pewności zaczną ją zażywać po każdym stosunku, a to niestety nie wpłynie dobrze na organizm dziewczyny, ani ewentualnie dziecka – wyjaśniał lekarz.

Lekarze zwracają uwagę na możliwe uboczne skutki zażywania specyfiku: zaburzenia i rozregulowanie cyklu menstruacyjnego, ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, torbiele jajników, patologiczne krwawienia z macicy, ryzyko udaru mózgu i działanie embriotoksyczne.

Tabletka dzień po może mieć działanie wczensoporonne jak niesławna pigułka aborcyjna RU486. Dzieje się tak wtedy, gdy w okresie około owulacyjnym preparat ten nie może już hamować rozpoczętej owulacji. Oddziaływuje on bowiem na receptory progesteronu, doprowadzając m.in. do zmian w endometrium, których skutkiem może być uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka i jego obumarcie.

Organizacje pozarządowe podnoszą, że polski ład konstytucyjny chroni życie ludzkie od momentu zapłodnienia, również przed momentem zagnieżdżenia się w macicy. Trybunał Konstytucyjny orzekał już, że życie dziecka poczętego "pozostaje pod ochroną prawa od chwili poczęcia, zaś wszelkie czyny zmierzające do pozbawienia go życia, w tym w szczególności przerwanie ciąży, są generalnie zakazane" (wyrok TK z 28.05.1997 r., K 26/96).

W świetle europejskiej dyrektywy 2001/83/WE, sprzedaż zarówno środków antykoncepcyjnych jak i wczesnoporonnych może być nie tylko ograniczona, ale również i zakazana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Środek antykoncepcyjny ellaOne, tzw. pigułka "dzień po", będzie w Polsce dostępny bez recepty osobom już dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Przewiduje TO projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który został opublikowany na stronach resortu.Opcje Artykułu

Wycofać ze sprzedaży pigułkę wczesnoporonną? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń