Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prof. Grabowska: za wynik wyborów odpowiada msza święta

Czynnikiem sprzyjającym prawicy w ostatnich wyborach była nie tylko młodość. Także religijność wpływała na wynik. Szefowa CBOS zwraca uwagę na rozkład głosów. Tam gdzie ludzie gremialnie uczestniczyli w niedzielnym nabożeństwie, wygrywał kandydat PiS.Mniej licznie poszli do wyborów mieszkańcy województw zachodnich i północnych (z wyjątkiem pomorskiego), gdzie PO ma więcej sympatyków, niż województw południowych i wschodnich, gdzie wyższym poparciem tradycyjnie cieszy się PiS. Ten rozkład frekwencji wyborczej zaważył na wyniku prezydenckiego pojedynku.

 – Regiony religijne mają wyższą frekwencję, bo praktykujący częściej chodzą do wyborów - tłumaczy w wiadzie dla dziennika Rzeczpospolita socjolog, prof. Mirosława Grabowska. – Żeby zagłosować, trzeba wyjść z domu, więc jeżeli się idzie do kościoła, to pójdzie się i do lokalu wyborczego. Między innymi w tym tkwi tajemnica sukcesu Andrzeja Dudy, który potrafił zmobilizować "swoje" regiony, a Komorowski nie zdołał zmobilizować "swoich".

 Uznaną już przez socjologów tendencją jest poparcie młodych ludzi dla prawicy.

W dzisiejszych czasach młodym ludziom nie jest łatwo i dlatego tak ich rozsierdziła próba ograniczenia ich wolności" – bo tak ACTA interpretowali – w Internecie – wyjaśnia Mirosława Grabwska. Partia rządząca reprezentowała interesy wielkich korporacji i w sprawie ACTA było to widać jak na dłoni. Bez żadnych konsultacji, udając debatę na forsowano neoliberalny projekt.

Z badań CBOS prowadzonych od pierwszej połowy lat 90. do 2013 roku wynika, że poziom zainteresowania polityką wśród młodzieży spada: o ile w 1996 r. nie interesowało się polityką 31 proc. młodzieży szkolnej, o tyle w roku 2013 – 55 proc.! Ożywienie roku 1989 zostało zaprzepaszczone. Efekt mamy taki, że frekwencja wyborcza jest niska, a wśród młodych jeszcze niższa, przynależność do partii śladowa, a spontaniczna aktywność obywatelska pojawia się jedynie w szczególnych sytuacjach i jest nakierowana na nie.

Jednak i w tym względzie lepiej jest z młodzieżą w konserwatywnej części Polski.

Dr Bogdan Stępień z Instytutu Analiz Regionalnych oraz Kamil Stępień, doktorant Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadali, czy istnieje związek pomiędzy wynikami kształcenia w danych regionach Polski a preferencjami wyborczymi ich mieszkańców.

Badanie opierało się na obserwacji wyników sprawdzianu szóstoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego z lat 2005 – 2011 i porównaniu ich z wynikami wyborczymi wyborów prezydenckich z 2010 r. oraz parlamentarnych z 2011 r.

Wnioski jakie płyną z badania wykazują, że liderem edukacji jest Polska południowo – wschodnia, włącznie z województwem mazowieckim.

– To te regiony, w których PiS, czyli partia konserwatywna, lub jego kandydat na prezydenta miał najlepszy lub bardzo dobry wynik wyborczy – mówi "Rzeczpospolitej" dr  Stępień.

Najsłabsze wyniki osiągali uczniowie w województwach: lubuskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W latach 2010 i 2011 PO zdecydowanie wygrywała tam z PiS. Ponadto w tych województwach bardzo liczny elektorat głosował na partie lewicowe: Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ruch Palikota.

W regionach z przewagą konserwatywnego elektoratu pozytywny efekt edukacyjny wzmacnia się wraz z kolejnym stopniem edukacji. W województwach, gdzie elektorat jest bardziej liberalno-lewicowy, tendencja jest odwrotna. W Zachodniopomorskiem w 2008 r. szóstoklasiści mieli wynik gorszy od średniej o 1,7 proc., trzy lata później ich wynik z egzaminu gimnazjalnego był gorszy o 6,1 proc.

Dr. Jerzy Lackowski tłumaczy ten fakt tym, że w regionach konserwatywnych w dzieciach silnie krzewiona jest postawa odpowiedzialności za własną przyszłość, co przekłada się właśnie na rezultaty edukacyjne.

 Opcje Artykułu

Prof. Grabowska: za wynik wyborów odpowiada msza święta | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń