Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prof. Grabowska: za wynik wyborów odpowiada msza święta

Czynnikiem sprzyjającym prawicy w ostatnich wyborach była nie tylko młodość. Także religijność wpływała na wynik. Szefowa CBOS zwraca uwagę na rozkład głosów. Tam gdzie ludzie gremialnie uczestniczyli w niedzielnym nabożeństwie, wygrywał kandydat PiS.Mniej licznie poszli do wyborów mieszkańcy województw zachodnich i północnych (z wyjątkiem pomorskiego), gdzie PO ma więcej sympatyków, niż województw południowych i wschodnich, gdzie wyższym poparciem tradycyjnie cieszy się PiS. Ten rozkład frekwencji wyborczej zaważył na wyniku prezydenckiego pojedynku.

 – Regiony religijne mają wyższą frekwencję, bo praktykujący częściej chodzą do wyborów - tłumaczy w wiadzie dla dziennika Rzeczpospolita socjolog, prof. Mirosława Grabowska. – Żeby zagłosować, trzeba wyjść z domu, więc jeżeli się idzie do kościoła, to pójdzie się i do lokalu wyborczego. Między innymi w tym tkwi tajemnica sukcesu Andrzeja Dudy, który potrafił zmobilizować "swoje" regiony, a Komorowski nie zdołał zmobilizować "swoich".

 Uznaną już przez socjologów tendencją jest poparcie młodych ludzi dla prawicy.

W dzisiejszych czasach młodym ludziom nie jest łatwo i dlatego tak ich rozsierdziła próba ograniczenia ich wolności" – bo tak ACTA interpretowali – w Internecie – wyjaśnia Mirosława Grabwska. Partia rządząca reprezentowała interesy wielkich korporacji i w sprawie ACTA było to widać jak na dłoni. Bez żadnych konsultacji, udając debatę na forsowano neoliberalny projekt.

Z badań CBOS prowadzonych od pierwszej połowy lat 90. do 2013 roku wynika, że poziom zainteresowania polityką wśród młodzieży spada: o ile w 1996 r. nie interesowało się polityką 31 proc. młodzieży szkolnej, o tyle w roku 2013 – 55 proc.! Ożywienie roku 1989 zostało zaprzepaszczone. Efekt mamy taki, że frekwencja wyborcza jest niska, a wśród młodych jeszcze niższa, przynależność do partii śladowa, a spontaniczna aktywność obywatelska pojawia się jedynie w szczególnych sytuacjach i jest nakierowana na nie.

Jednak i w tym względzie lepiej jest z młodzieżą w konserwatywnej części Polski.

Dr Bogdan Stępień z Instytutu Analiz Regionalnych oraz Kamil Stępień, doktorant Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadali, czy istnieje związek pomiędzy wynikami kształcenia w danych regionach Polski a preferencjami wyborczymi ich mieszkańców.

Badanie opierało się na obserwacji wyników sprawdzianu szóstoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego z lat 2005 – 2011 i porównaniu ich z wynikami wyborczymi wyborów prezydenckich z 2010 r. oraz parlamentarnych z 2011 r.

Wnioski jakie płyną z badania wykazują, że liderem edukacji jest Polska południowo – wschodnia, włącznie z województwem mazowieckim.

– To te regiony, w których PiS, czyli partia konserwatywna, lub jego kandydat na prezydenta miał najlepszy lub bardzo dobry wynik wyborczy – mówi "Rzeczpospolitej" dr  Stępień.

Najsłabsze wyniki osiągali uczniowie w województwach: lubuskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W latach 2010 i 2011 PO zdecydowanie wygrywała tam z PiS. Ponadto w tych województwach bardzo liczny elektorat głosował na partie lewicowe: Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ruch Palikota.

W regionach z przewagą konserwatywnego elektoratu pozytywny efekt edukacyjny wzmacnia się wraz z kolejnym stopniem edukacji. W województwach, gdzie elektorat jest bardziej liberalno-lewicowy, tendencja jest odwrotna. W Zachodniopomorskiem w 2008 r. szóstoklasiści mieli wynik gorszy od średniej o 1,7 proc., trzy lata później ich wynik z egzaminu gimnazjalnego był gorszy o 6,1 proc.

Dr. Jerzy Lackowski tłumaczy ten fakt tym, że w regionach konserwatywnych w dzieciach silnie krzewiona jest postawa odpowiedzialności za własną przyszłość, co przekłada się właśnie na rezultaty edukacyjne.

 Prof. Grabowska: za wynik wyborów odpowiada msza święta | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wielkanoc
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Menu Użytkownika

  Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
  Nie pamiętasz hasła?

  Sonda

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  •  Tak
  •  Nie
  •  Nie mam zdania
  0
  Wyniki
  | 10,697 głosów | 9 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń