Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Gdzie jesteś Boże Narodzenie?

Poczucie, że jest się częścią większej, nieogarnionej całości ludzie mieli od zawsze, choć zdarzało się, że je gubili w ferworze powodzenia i satysfakcji materialnej. Boże Narodzenie wszystko zmieniło: relacje międzyludzkie i stosunek człowieka do świata niewidzialnego.Bezsilność wobec choroby, śmierci i zła od wieków budziła w ludziach pokorę, czego nie zmienił nawet postęp technologiczny. Kto nie ugiął się przed nieuchronnym procesem biologicznej degradacji? Materialistyczna odpowiedź, mocno redukowana - bo nigdy nie poradziła sobie z kwestiami początku i końca, czasu i bezczasu, racjonalności i przypadku - także wpisuje się w podział, który wniosło pojawienie się Jezusa Chrystusa, na dwie ery. 

Myślimy o narodzinach Zbawiciela, wierzący, niewierzący, wątpiący, jak o przejściu pierwiastka boskiego w obecność fizyczną, ludzkiego ciała, które zostało nobilitowane. Wcielenie i Narodziny Jezusa otworzyło nową perspektywę przed ludzkością nie tylko w tym jednym aspekcie. Człowiek może wkroczyć w intymną rzeczywistość Boga, Jego wiecznego trwania i życia i doświadczyć kruchości w sposób, który nie zamyka w kręgu cierpienia i porażki. Mały Jezus, przylegający w każdej części siebie do Ojca, który posłał go do ludzi, przenosi tę niekompletną egzystencję w wymiar, który ją uzupełnia, podtrzymuje i gwarantuje jej sens. Skomunikowanie się z Prawdą i Miłością, które w osobie Jezusa zagościły na ziemi betlejemskiej zaciekawia, prowokuje, przyciąga i przemienia od samego początku opisanego w Ewangeliach. Obok Jezusa narodzonego z dziewicy nie można przejść obojętnie mówią pasterze, mędrcy, zwykli mieszkańcy kraju, w którym przyszedł na świat.

Bóg wychodzi z inicjatywą, chce człowieka. Przychodzi z propozycjami, które rozświetlają cywilizacyjne zagubienie i etyczną niekonsekwencję. Boże Narodzenie to nie jest zwykłe sentymentalne święto. Ta rocznica urodzin Boga - Człowieka ma siłę i niezależną od świata logikę. Jest też wolna od miejsca i czasu, gdyż Słowo - Logos jest osią istnienia. Jezus jest Słowem u Ojca.

Człowiek może przyjąć bądź odrzucić katalog Wcielenia i Bożego Narodzenia. Zaskakujące jest, że Boże Narodzenia jest tam, gdzie jest serce człowieka a bez miłości i wiary nie ma godnego miejsca i czasu dla narodzin Syna Bożego. Faktem jest, że w ten nadzwyczajny czas świat przystaje i zmienia stylistykę swojego otoczenia. Co z tej zmiany wyniknie?

 Opcje Artykułu

Gdzie jesteś Boże Narodzenie? | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Gdzie jesteś Boże Narodzenie?
skierka czw, 24 gru 2015, 10:46:28

                                                                  Droga Pani  !

 

Jako czlowiek  z innej epoki ośmielam się podpowiedzieć , święta zniknęły ...wraz z przygotowaniami do świąt .

 

One byly niejednokrotnie tak samo radosne jak same święta , nawet trywialne wytawarzanie łancuchów na choinkę integrowało rodzinę , WSPÓLNE  przygotowania itd..Myśmy zatracili  wspólnotowość społeczną , tracimy rodzinną  i mamy coraz mniej czasu dla innych ...i dla siebie. Nie da się swiąt traktowac wyrywkowo , nie mozna "wpaść jak po cukier " ...bo to nie są swięta .Ale co ja tutaj .... będzie film o Kewinie co sam został w domu , to chyba już pora  na wigilijną agape .

to nie to samo .

 

Ale ja nie o tym  , na Pani ręce składam najserdeczniejsze na jakie mnie stać  życzenia Pokoju Bożego i iskierki radości ktora roświetla duszę , tego samego życzę Redakcji i Gościom .

 

 

                                             skierka

 
Gdzie jesteś Boże Narodzenie?
Marianna wto, 5 sty 2016, 04:56:54

P { margin-bottom: 0.08in; }A:link { }

[quote]wytawarzanie łancuchów na choinkę integrowało rodzinę [/quote]

Jezeli ktos nigdy nie zrobil ani jednego lancucha na choinke to pisze dyrdymaly.

Najlepiej lancuch wyglada, jezeli wykonuje go jedna para rak! Poza tym przy takiej robocie przez cala rodzine jest : strata czasu I mozliwosc do klutni, poniewaz kazdy ma wlasny styl pracy.

Jezeli ktos nie zna realiow zycia, to nie wie, ze w dzisiejszych czasach klejenie lancucha na choinke to nie tylko strata czasu, to takze strata pieniedzy. Taniej, szybciej I wiekszy efekt daje kupno gotowego lancucha. Kolorowy papier oraz klej kosztuje wiecej niz gotowy lancuch. Ludzie mysla. Zamiast nie zawsze ladnie poklejonego lancucha, ktory jest w efekcie drozszy, wola kupic tanszy, elegantszy I pieknie blyszczacy, a czas wykorzystac na cos konkretnego. Moze to byc dluzsze zasiadanie przy wigilijnym stole, przyjemne I chetne rozmowy, bo nikt nie jest przemeczony przygotowaniami do Wigilii. Tak jest lepiej. To rodzina tworzy swiateczna atmosfere, a nie poklejone kawalki papieru.

A choinka niech blyszczy pieknym lancuchem I podkresla nastroj w rodzinie. Dlaczego nie.

 

Ktos mial pomysl, ze na Swietego Mikolaja w szkole dzieci moga miec zrobione prezenty z papieru, zamiast kupowac gotowe produkty w sklepach. Uwazano, ze taniej. Nie bede dzieciom kleic byle jakich odpadow, poniewaz nic przyjemnego z tego nie bedzie. Kupno materialow przeroslo oczekiwania. Nie dosc, ze potrzeba bylo wiecej pieniedzy niz na drobiazgi w sklepach, to jeszcze do tego doliczyc bardzo dlugie godziny pracy. Trzeba bylo wymyslic cos ciekawego, pasujacego do osoby, ciac, kleic, zabepieczyc przed zniszczeniem. Pomysl okazal sie niedorzeczny. Kosztowalo to kilkakrotnie wiecej pieniedzy I czasu, niz gotowce w sklepach. Taka jest rzeczywistosc.

 

[quote]Nie da się swiąt traktowac wyrywkowo , nie mozna "wpaść jak po cukier "[/quote]

To jest dopiero strata czasu! Kupowac cukier przez dwa cale dni plus jeden wieczor! Ponad 54 godziny! Wystarczy czasu by poleciec samolotem na Kube, zabawic sie tam, po czym kupic cukier trzcinowy I wrocic do domu.

 

Kto I co tutaj propaguje.

Komedie???

 

P.S. Kevin jest rozsadnym dzieckiem, a filmy o nim edukatywne. Bardzo lubie Kevina. Swietne dziecko nadajace sie do ZYCIA.

 

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 
Gdzie jesteś Boże Narodzenie?
Marianna wto, 5 sty 2016, 05:11:14

Dodam.

Z artykulu:

Boże Narodzenia jest tam, gdzie jest serce człowieka a bez miłości i wiary nie ma godnego miejsca i czasu dla narodzin Syna Bożego.

 

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń