Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Światowy Dzień Chorego - czy cierpienie ma sens?

Cierpienie jest wpisane w życie człowieka. Może ono przybierać różną postać: duchową i fizyczną. Światowy Dzień Chorego podkreśla fakt, iż w społeczeństwach są ludzie chorzy wraz ze swoim cierpieniem i są tak samo ważni, jak wszyscy inni.Cierpienie towarzyszy ludzkości od dawien dawna. Trudno wyróżnić wszystkie jego przejawy, ale można przynajmniej nadmienić najbardziej oczywiste. Te ujawniają się poprzez doświadczenia wojen, chorób fizycznych czy też duchowych przeżyć i roztargnień. Wszystkie są ważne. Jednakże te ostatnie, które związane są z wewnętrzną duchową sferą życia ludzkiego są najtrudniejsze do zdefiniowania i uwyraźnienia, gdyż dominuje w tych przypadkach intymność życiowych doświadczeń osoby. Ukazują się te przeżycia osobiste w różnych sytuacjach: śmierć czy ciężka choroba bliskiej osoby, zerwana przyjaźń, zawiedzona miłość, niepowodzenia życiowe.

Z pewnością sytuacji cierpienia duchowego jest o wiele więcej i zawsze domagają się szczególnej wrażliwości w relacjach osoba - osoba, osoba - osoby. Wrażliwość i delikatność jest konieczna w celu wsparcia i wyprowadzenia osoby ze stanu załamania, pesymizmu i frustracji do normalnego funkcjonowania jednostki w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Tym bardziej, że tak trudne życiowe sytuacje powodować mogą całkowite załamanie psychiczne i chęć zamknięcia się w sobie lub po prostu wywoływać myśli samobójcze.

Światowy Dzień Chorego odnosi się do wszystkich ludzi cierpiących. Niemniej jednak wizualnie kojarzony jest z osobami chorymi fizycznie. Wprowadzony został 13 maja 1992 roku przez papieża Jana Pawła II i obchodzony jest co roku 11 lutego. Jest związany z liturgicznym wspomnieniem Matki Boskiej z Lourdes. Papież ustanowił Światowy Dzień Chorego w nawiązaniu do objawień fatimskich oraz w rocznicę zamachu na jego życie. Sanktuarium w Lourdes jest nade wszystko kojarzone z chorymi, którzy licznie je nawiedzają. Wynika z tego, że przybywający tam pielgrzymi są nie tylko turystami, których jest wielu, ale również osobami z głęboką wiarą w Boga i czcią do Matki Boskiej, ufając w uzdrowienie z choroby fizycznej lub duchowej czy też nawrócenie. Miejsce, którym jest sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes, posiada nie tylko zasięg ogólnoświatowy, lecz także wskazuje na wielką potrzebę duchową osób z tak dotkliwymi doświadczeniami, jakie przyniosło im życie.

Obchody Światowego Dnia Chorego najczęściej odzwierciedla swoją istotę w przeżyciu eucharystycznym ze szczególnym indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W tym dniu, odbywają się także szczególne odwiedziny chorych w szpitalach czy innych miejscach pobytu.

W tytule zostało postawione pytanie o to, czy cierpienie ma sens? Odpowiedzi mogą być różne. Często, w wielu sytuacjach trudno jest znaleźć jednoznaczną i wyczerpującą odpowiedź. Istnieją sytuacje, że tych odpowiedzi nie da się trafnie udzielić. To egzystencjalne pytanie o sens cierpienia z pewnością zawsze będzie towarzyszyć ludzkości. W religii katolickiej wyjaśnień dopatruje się w odniesieniu do cierpień Chrystusa czy też duchowych Maryi w obliczu tego, co dotykało Jej Syna. Czy jest to pocieszenie i umocnienie dla człowieka cierpiącego? Na to pytanie odpowiedź może być tylko indywidualna ze strony człowieka dotkniętego cierpieniem. Czy pomaga zrozumieć cierpienie osobom bliskim? Także one doświadczają to w sposób dla siebie dostępny, aczkolwiek istnieją przypadki, że dzielą się swoimi przeżyciami. Cierpienie zawsze będzie skłaniało do refleksji i jako takie pozostanie otwarte wobec rzeczywistości ziemskiej.

 

Czesław Postawa
   Opcje Artykułu

Światowy Dzień Chorego - czy cierpienie ma sens? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń