Niemcy: więcej miejsca w strukturach Kościoła dla kobiet

pon, 23 maj 2016, 10:41:52

Autor: Jacek Lehr

Ordynariusz diecezji Osnabrueck, bp Franz Josef Bode, opowiedział się za przyznaniem kobietom większej ilości stanowisk kierowniczych w Kościele katolickim.


Zdaniem niemieckiego biskupa kobiety powinny częściej kierować administracją kościelną i katolickimi instytucjami edukacyjnymi. – Kobiety potrzebują w tym celu więcej wsparcia i specjalnych programów szkoleń – powiedział Franz-Josef Bode w wywiadzie dla regionalnego dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung". Hierarcha zwrócił przy tym uwagę, że w kierowanej przez niego diecezji kobieta od 14 lat stoi na czele wydziału duszpasterstwa.
Deutschland Bischof Franz-Josef Bode

Bp Franz-Josef Bode stoi w Episkopacie Niemiec na czele Komisji ds. Kobiet

Jednocześnie biskup opowiedział się przeciwko zniesieniu celibatu dla księży. – Uważam celibat za wskazany. Daje on ma możliwości pełnego zaangażowania dla sprawy – podkreślił hierarcha, który w Episkopacie Niemiec stoi na czele Komisji ds. Kobiet.

O dowartościowaniu roli kobiet i o dopuszczeniu ich do stanowisk kierowniczych w Kościele katolickim mówił też wielokrotnie papież Franciszek. Ostatnio papież zapowiedział też powołanie komisji ds. zbadania możliwości dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu. Diakoni są duchownymi, którzy pomagają w duszpasterstwie udzielając m. in. sakramentu chrztu i małżeństwa oraz prowadzą pogrzeby.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20160523104152826