Miłość sprzed 5000 lat

nie, 24 lip 2016, 19:56:01

Autor: Jacek Lehr

Na brzegu jeziora Bajkał odnaleziono podwójny grób, w którym znaleziono szkielety mężczyzny i kobiety, leżących na plecach głowami na zachód, trzymających się za ręce.

Naukowcy ocenili wiek szczątków znalezionych na półwyspie Morza Małego (cieśniny, którą tworzą brzeg Bajkału i wyspa Olchon) na ok. 5000 tys. lat. Para, która leżała w grobie należała do kultury głaskowskiej z okresu brązu, rozprzestrzenionej na terenie Nadbajkala.

Kultura głaskowska to archeologiczna kultura starożytnych tunguskich plemion, żyjących na terenie Nadbajkala oraz górnych odcinków rzek Angary i Leny. Przedstawiciele kultury głaskowskiej przybyli na Syberię z południa i uważani są za przodków współczesnych Ewenków, Ewenów i Jukagirów.

W oczodole męskiego szkieletu naukowcy znaleźli obrączkę zrobioną z białego nefrytu. Jeszcze trzy obrączki leżały na jego piersiach. Zdaniem archeologów mogły być związane z wyobrażeniami starożytnych ludzi o życiu pozagrobowym. W kolanach szkieletu znaleziono skórzany woreczek z metalowymi instrumentami nieznanego przeznaczenia. W czaszce i na nogach mężczyzny znajdowały się ozdoby z zębów jelenia szlachetnego i piżmowca. Najwyraźniej owe ozdoby zdobiły nakrycie głowy i obuwie. Obok kobiecego szkieletu leżał nefrytowy nóż o długości około 13 cm i około 7 cm szerokości.

Półwysep z widokiem na Bajkał, gdzie odnaleziono pochówek, służył za miejsce pogrzebalne oraz rytualne od czasów neolitu.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20160724195601894