Żydzi za Clinton i aborcją

czw, 17 lis 2016, 12:13:47

Autor: Teodor Lacher

Wyborcy żydowscy przedkładają Hillary Clinton nad Donalda Trumpa w stosunku 52 do 23 proc. Sondaże wskazywały - w skali całego społeczeństwa amerykańskiego - na wyrównane szanse obojga kandydatów wśród grup religijnych.

 

 

Instytut Gallupa prześledził preferencje polityczne wspólnot religijnych przed wyborami prezydenckimi w USA. U muzułmanów pani Clinton cieszyła się poparciem 62 proc. 9 proc. z nich myślało o głosowaniu na D. Trumpa.

Żydzi mają silniejszą skłonność do faworyzowania demokratycznego kandydata, niż pozostała część amerykanów. Niewielką przewagę miał D. Trump wśród katolików i mormonów.

Wyjątkiem wśród Żydów jest grupa ortodoksów, którzy za Clinton nie przepadają. Dwa razy więcej ultrakonserwatywnych wyznawców judaizmu głosowało na Trumpa. Stanowią oni jednak zaledwie 20 proc. społeczności żydowskiej za oceanem.

Finalnie na Trumpa oddało głos ponad 60% protestantów, 52% katolików i 55% przedstawicieli innych religii chrześcijańskich. Konkurująca w wyborach z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych - Hillary Clinton zdobyła poparcie 71% ankietowanych żydów, a także większość głosów przedstawicieli innych religii i osób deklarujących się jako niewierzące.

Spośród katolików 52% oddało swój głos na Donalda Trumpa, a 45% na jego rywalkę. Na Clinton głosowało 37% protestantów i 43% przedstawicieli innych wyznań chrześcijan.

Żydowscy zwolennicy demokratów z reguły optują za liberalizacją dostępu do aborcji.

Stosunek Hillary Clinton i Donalda Trumpa do mniejszości i państwa Izrael jest ten sam. Zarówno demokraci jak republikanie deklarowali wyjątkowe wsparcie dla "jednej demokracji na Bliskim wschodzie". Oboje mają osobisty stosunek do żydów z uwagi na przodków i koligacje rodzinne. Zięciowie Hillary i Donalda to żydowscy bankierzy z szanowanych nowojorskich rodzin.

W kompanii wyborczej Hilary Clinton i Donalda Trumpa biorą udział nie tylko ich drugie połówki, ale i dzieci. W centrum uwagi znalazła się starsza córka Donalda, 34-letnia Ivanka i jedyne dziecko Hilary – 36-letnia Chelsea.

Chelsea w wieku 30 lat wyszła za mąż za bankiera Marca Mezvinsky’ego, z którym spotykała się wcześniej przez pięć lat. Ivanka Trump wyszła za mąż za biznesmena Jareda Kushnera, po roku bliskiej znajomości.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20161117121347715