Donald Trump: obrońca gejów, przeciwnik aborcji bez nadziei na jej zniesienie

pon, 21 lis 2016, 00:16:50

Autor: Jacek Lehr

Amerykański prezydent elekt, choć w trakcie kampanii wyborczej uzyskał przewagę dzięki głosom konserwatywnych chrześcijan, nie jest skłonny spełnić w najbliższym czasie danych im obietnic.

Na spotkaniach ze społecznościami ewangelikalnymi Trump mówił, że możliwe jest uchylenie orzeczenia SN Roe kontra Wade legalizującego w latach 70. ub. wieku aborcję. Mianowanie sędziów pro-life sprawiłoby, że takie rozwiązanie stałoby się możliwe a dziecko wreszcie uznano by za kogoś "osobnego" od matki.

W programie "60 Minutes" emitowanym przez stację CBS dopytywany przez prowadzącą Lesly Stahl, co faktycznie zrobi w celu ochrony dzieci poczętych, Trump stwierdził, że uchylenie prawa aborcyjnego będzie niezwykle trudne i może upłynąć dużo czasu, zanim zapewni się pełną ochronę nienarodzonych.

Prezydent-elekt równie sceptycznie odniósł się do kolejnego postulatu, którym zainteresowani byli ewangelikalni i baptyści: zniesienia federalnego nakazu małżeństw homoseksualnych, czyli konstytucyjnej delegalizacji zakazu dopuszczania homoseksualistów do małżeństwa. - Kwestia małżeństwa osób tej samej płci została już rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy, który "ma w tym rację" – uciął wszelkie spekulacje miliarder.

Trump został ogłoszony "najbardziej przyjaznym LGBT republikańskim kandydatem na prezydenta".

W czasie prawyborów Trump zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, to rozważy mianowanie sędziów Sądu Najwyższego, którzy podważą orzeczenie w sprawie Obergefell v. Hodges: - Decyzja o małżeństwie powinna pozostawać w gestii poszczególnych stanów.

Oficjalne stanowisko Partii Republikańskiej jest negatywne w stosunku do małżeństw jednopłciowych i wzywa do przepisów chroniących wolność religijną właścicieli firm, którzy sprzeciwiają się obsłudze gejów.

26 czerwca 2015 Sąd Najwyższy USA stosunkiem głosów 5:4 zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

 

CBS

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20161121001650691