Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kawalerowie Maltańscy kontra Watykan; w kontrze do sytuacyjnej etyki Franciszka

Oficjalną przyczyną konfliktu między wielkim mistrzem maltańskim a papieżem jest dymisja jednego z kanclerzy potężnego zakonu. W głównym tle sporu znajduje się antykoncepcja i osoba kardynała Burke'a. 

Watykan powołał komisję do wyjaśnienia okoliczności zwolnienia Wielkiego Kanclerza Albrechta Freiherra von Boeselagera z zakonu Kawalerów Maltańskich. Pięciu członków bezprecedensowo powołanej komisji mianował papież Franciszek.

Zakon Kawalerów Maltańskich uznał pismem Wielkiego Mistrza powołanie komisji za "niedopuszczalną" ingerencję.

Niemiec von Boeselager został 15 grudnia zastąpiony na stanowisku Wielkiego Kanclerza przez Johna Edwarda Critiena. Decyzję o dymisji podjął Wielki Mistrz Zakonu Matthew Festing, ale mógł za nią stać konserwatywny, będący w otwartym konflikcie z papieżem kardynał R. Burke. Jest on współautorem tzw. "dubia", czyli wątpliwości dotyczących przypisów do adhortacji Amoris Laetitia o Komunii świętej dla rozwodników. Burke jest zawziętym przeciwnikiem dopuszczania osób współżyjących ze sobą poza węzłem małżeńskim.

Papież Franciszek stanął nie tylko w obronie niemieckiego barona. Von Boeselager wyznaje ten sam pogląd na zapobieganie epidemii HIV, co Franciszek i gdy był szpitalnikiem zakonu poparł rozdawnictwo prezerwatyw seksualnym niewolnicom, m.in. w Birmie, by zapobiec zakażeniu ich wirusem. Gdy centrala w Rzymie dowiedziała się o dystrybucji prezerwatyw, została ona zawieszona. Specjaliści twierdzą, że położeniu tamy HIV może pomóc tylko redukcja partnerów seksualnych, czemu mentalność antykoncepcyjna nie sprzyja.

Zdymisjonowanie Wielkiego Kanclerza wywołało niezadowolenie w szeregach historycznego zakonu. Niektórzy jego członkowie zarzucili Wielkiemu Mistrzowi, że doprowadził do kryzysu i uznali, że może on zostać rozwiązany wyłącznie przez kapitułę generalną zakonu lub na drodze interwencji Stolicy Apostolskiej, której kanonicznie podlega.

Sam von Boeselager protestuje przeciw zwolnieniu, a stawiane mu zarzuty uważa za "fałszywe i niesprawiedliwe". Ujawnił, że zarzucono mu, iż jest "liberalnym katolikiem, który nie chce zaakceptować nauczania Kościoła".

Przełożeni zakonu w wydanym oświadczeniu podkreślili, że zdymisjonowanie Wielkiego Kanclerza to "wewnętrzna sprawa administracyjna" tej suwerennej instytucji. Decyzję o powołaniu 5-osobowej komisji zakon uznał za wynik nieporozumienia z watykańskim Sekretariatem Stanu. Wielki Mistrz, jak podano, wysłał list do papieża Franciszka z wyjaśnieniami.

Przypomina się, że dodatkowym istotnym aspektem tego sporu jest fakt, iż patronem Zakonu Maltańskiego jest amerykański kardynał Raymond Leo Burke, główny antagonista papieża. Hierarcha otwarcie zarzuca Franciszkowi błędy doktrynalne oraz odejście od nauczania Kościoła w adhortacji "Amoris laetitia", wydanej po synodzie na temat rodziny.

(na zdj. Albrecht Freiherr von Boeselager)

 Opcje Artykułu

Kawalerowie Maltańscy kontra Watykan; w kontrze do sytuacyjnej etyki Franciszka | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń