Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pogodziła ich Chanuka. Parlamentarzyści świętowali po żydowsku

Boże Narodzenie nie wniosło tyle pokoju na korytarze sejmowe, co żydowskie Święto Świateł. Wyraźnie wzruszeni zapamiętali polityczni wrogowie padli sobie w ramiona podczas zapalania chanukowych świec.Jak informuje portal jewish.pl prawie sto osób wzięło udział w zapaleniu piątej świecy chanukowej w siedzibie parlamentu w dniu 28 grudnia 2016 roku (w kalendarzu żydowskim przełom 5776-5777 roku). Uczestnicy protestów z dwóch stronach barykady, wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Małgorzata Kidawa-Błońska, posłowie Michał Szczerba i Cezary Grabarczyk mieli wspólny punkt odniesienia ponad podziałami politycznymi, które w sejmowej sali goszczącej ogromny żydowski świecznik przestały ich obowiązywać. Po raz pierwszy, dzięki szczególnie zaangażowanym deputowanym prawicy taka uroczystość mogła przebiegać w zaciszu siedziby senackiej.

Przedstawiciele PO oddali inicjatywę chanukową Ryszardowi Terleckiemu z PiS i nie przeszkadzało im, że należy on do rządzącej partii, którą ostro zwalczają. Polityk wykazał się dobrą znajomością judaizmu i wyłożył zgromadzony złożoną
genealogię Święta Świateł. Chanuka (Święto Świateł) jest uważana powszechnie za święto upamiętniające cud, jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej podczas powstania żydowskiego pod wodzą Hasmoneuszy-Machabeuszy, skierowanego przeciw Grekom, za czasów panowania Antiocha IV Epifanesa, którzy przeprowadzili zamach na judaizm i jego szczególne wymagania: wstrzemięźliwość od zakazanych pokarmów, czystość seksualną, święcenie szabatu … Marszałek tak przekonywająco dywagował o Machabeuszach, bohaterskich powstańcach żydowskich, że w sali sejmowej znalazły się osoby, które pomyliły go z rabinem. Poprawnego przebiegu "liturgii chanukowej" pilnowała sama ambasador Izraela Anna Azari. Po oficjalnej części wszyscy goście degustowali tradycyjne chanukowe potrawy o znajomym polskim smaku: pączki i placki ziemniaczane.

Zapalanie świecy chanukowej, dużo mniejszej, nie ominęło pałacu prezydenckiego. Andrzej Duda podkreślił, że "dzięki inicjatywie śp. prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego – świece chanukowe zapłonęły po raz pierwszy na Krakowskim Przedmieściu". - Chciałbym, aby ten wyjątkowy świąteczny czas, jednoczący mieszkańców naszego kraju, przypominał nam, współczesnym, o wspaniałym tysiącletnim dziedzictwie ziemi Polin - mówił prezydent.

Szczególną radość z przeżywania podniosłej uroczystości malowała się na twarzy Agaty Dudy, córki poety żydowskiego pochodzenia Juliana Kornhausera.

Obchody świąteczne w Polsce zorganizowała żydowska grupa chasydzka Chabad Lubawicz, która słynie z kontrowersyjnych metod misyjnych wśród osób o pochodzeniu żydowskim zachęcając te które nie posiadają żydowskiej matki, do konwersji na judaizm.

Przed wojną Polska była krajem, gdzie mieszkało 3 miliony Żydów i była to jedna z największych wspólnot tej narodowości na świecie. Dziś jest ich zaledwie kilka tysięcy, jeśli przyjmujemy kryterium przynależności do oficjalnych gmin żydowskich.

 Opcje Artykułu

Pogodziła ich Chanuka. Parlamentarzyści świętowali po żydowsku | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń