Pogodziła ich Chanuka. Parlamentarzyści świętowali po żydowsku

wto, 3 sty 2017, 01:43:19

Autor: Jacek Lehr

Boże Narodzenie nie wniosło tyle pokoju na korytarze sejmowe, co żydowskie Święto Świateł. Wyraźnie wzruszeni zapamiętali polityczni wrogowie padli sobie w ramiona podczas zapalania chanukowych świec.

Jak informuje portal jewish.pl prawie sto osób wzięło udział w zapaleniu piątej świecy chanukowej w siedzibie parlamentu w dniu 28 grudnia 2016 roku (w kalendarzu żydowskim przełom 5776-5777 roku). Uczestnicy protestów z dwóch stronach barykady, wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Małgorzata Kidawa-Błońska, posłowie Michał Szczerba i Cezary Grabarczyk mieli wspólny punkt odniesienia ponad podziałami politycznymi, które w sejmowej sali goszczącej ogromny żydowski świecznik przestały ich obowiązywać. Po raz pierwszy, dzięki szczególnie zaangażowanym deputowanym prawicy taka uroczystość mogła przebiegać w zaciszu siedziby senackiej.

Przedstawiciele PO oddali inicjatywę chanukową Ryszardowi Terleckiemu z PiS i nie przeszkadzało im, że należy on do rządzącej partii, którą ostro zwalczają. Polityk wykazał się dobrą znajomością judaizmu i wyłożył zgromadzony złożoną
genealogię Święta Świateł. Chanuka (Święto Świateł) jest uważana powszechnie za święto upamiętniające cud, jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej podczas powstania żydowskiego pod wodzą Hasmoneuszy-Machabeuszy, skierowanego przeciw Grekom, za czasów panowania Antiocha IV Epifanesa, którzy przeprowadzili zamach na judaizm i jego szczególne wymagania: wstrzemięźliwość od zakazanych pokarmów, czystość seksualną, święcenie szabatu … Marszałek tak przekonywająco dywagował o Machabeuszach, bohaterskich powstańcach żydowskich, że w sali sejmowej znalazły się osoby, które pomyliły go z rabinem. Poprawnego przebiegu "liturgii chanukowej" pilnowała sama ambasador Izraela Anna Azari. Po oficjalnej części wszyscy goście degustowali tradycyjne chanukowe potrawy o znajomym polskim smaku: pączki i placki ziemniaczane.

Zapalanie świecy chanukowej, dużo mniejszej, nie ominęło pałacu prezydenckiego. Andrzej Duda podkreślił, że "dzięki inicjatywie śp. prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego – świece chanukowe zapłonęły po raz pierwszy na Krakowskim Przedmieściu". - Chciałbym, aby ten wyjątkowy świąteczny czas, jednoczący mieszkańców naszego kraju, przypominał nam, współczesnym, o wspaniałym tysiącletnim dziedzictwie ziemi Polin - mówił prezydent.

Szczególną radość z przeżywania podniosłej uroczystości malowała się na twarzy Agaty Dudy, córki poety żydowskiego pochodzenia Juliana Kornhausera.

Obchody świąteczne w Polsce zorganizowała żydowska grupa chasydzka Chabad Lubawicz, która słynie z kontrowersyjnych metod misyjnych wśród osób o pochodzeniu żydowskim zachęcając te które nie posiadają żydowskiej matki, do konwersji na judaizm.

Przed wojną Polska była krajem, gdzie mieszkało 3 miliony Żydów i była to jedna z największych wspólnot tej narodowości na świecie. Dziś jest ich zaledwie kilka tysięcy, jeśli przyjmujemy kryterium przynależności do oficjalnych gmin żydowskich.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20170103014319874