Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

D. Trump zbliżył podczas swojej inauguracji "Izraelitów" i chrześcijan

Uroczystości waszyngtońskie w styczniu 2016 roku były wyjątkowo religijne. W urząd prezydenta wprowadzili elekta duchowni różnych wyznań.  

 

 Liderzy religijni zaproszeni przez Trumpa kojarzeni są z nurtem judaizującym i proizraelskim. Nowością była obecność rabina Marvina Hiera, dziekana i założyciela Centrum Szymona Wiesenthala i Muzeum Tolerancji. Błogosławił on prezydenturę tuż po mowie prezydenta. Od kadencji Ronalda Reagana w 1985 roku zdarzyło się to po raz drugi.

Rabin Hier jest długoletnim przyjacielem rodziny Kushnerów, z której pochodzi zięć Donalda Trumpa a mąż jego córki Ivanki. Trumpówna dla wybranka porzuciła chrześcijaństwo i konwertowała na judaizm i wychowuje w religii mojżeszowej kilkoro swoich dzieci. Według żydowskiego prawa religijnego Ivanka nie jest pełnoprawną żydówką. Dopiero jej dzieci będą prawdziwymi żydami.

Spośród sześciu religijnych przywódców, obecnych na inauguracji, pięciu z nich ma silne związki z judaizmem lub Izraelem. Wayne Jackson z "Międzynarodowego  Ministerstwa Wiary", który także udzielił swojego błogosławieństwa prezydentowi we wrześniu ubiegłego roku spontanicznie nałożył tallit (żydowski szal modlitewny) na ramionach kandydata republikanów podczas odwiedzin tego w  siedzibie jego wyznania w Detroit. Wierni pastora Jacksona przyjęli wiele żydowskich obyczajów jako część kultu, w tym przestrzeganie żydowskich świąt i szabatu w sobotę.

Ewangelikalna pastor Paula White-Cain zasłynęła z postu w Jom Kipur i przestrzegania rytuałów judaistycznych. Owija się corocznie zwojami Tory i ostentacyjnie ku uciesze mediów zapala chanukę.

Trump otrzymał błogosławieństwo od liderów z konserwatywnego skrzydła protestanckiego, pastorów Franklina Grahama i Samuela Rodrigueza. Ten ostatni jest gorącym zwolennikiem izraelskiej polityki wobec Arabów. Krytykując Obamę twierdził, że "Izrael jest najbliższym sojusznikiem Ameryki na Bliskim Wschodzie i jedyną, prawdziwą demokracją w tamtym rejonie świata". - Dla USA nie stać po stronie Izraela jest rzeczą haniebną – oburzał się. Rodriguez zasiada w zarządzie Krajowego Stowarzyszenia Ewangelikanych Chrześcijan oraz kieruje zrzeszeniem Hiszpańskich Chrześcijan, największej latynoskiej organizacji w USA. W 2015 roku, organizacja pastora  Rodrigueza rozpoczęła inicjatywę "Hiszpańsko-Izraelska Przywódcza Koalicja (HILC)" zajmującą się wspieraniem Izraela.

Obecny arcybiskup Nowego Jorku, Jego Eminencja Kardynał Timothy Michael Dolan również przemawiał podczas inauguracji.

Ubogacona obecnością duchowieństwa inauguracja Trumpa wyraźnie kontrastowała z drugą inauguracją prezydenta Obamy w 2013 roku, kiedy Myrlie Evers-Williams odmawiała pierwszy raz modlitwę inauguracyjną będąc osobą świecką.

Donald Trump, który jest prezbiterianinem uczestniczył w prywatnym nabożeństwie z rodziną w episkopalnym kościele św. Jana, który znajduje się tuż obok Białego Domu. Prezydent przysięgał na dwie Biblie a po jej złożeniu dodał - choć nie miał takiego obowiązku -  "tak mi dopomóż Bóg".D. Trump zbliżył podczas swojej inauguracji "Izraelitów" i chrześcijan | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń