Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

D. Trump zbliżył podczas swojej inauguracji "Izraelitów" i chrześcijan

Uroczystości waszyngtońskie w styczniu 2016 roku były wyjątkowo religijne. W urząd prezydenta wprowadzili elekta duchowni różnych wyznań.  

 

 Liderzy religijni zaproszeni przez Trumpa kojarzeni są z nurtem judaizującym i proizraelskim. Nowością była obecność rabina Marvina Hiera, dziekana i założyciela Centrum Szymona Wiesenthala i Muzeum Tolerancji. Błogosławił on prezydenturę tuż po mowie prezydenta. Od kadencji Ronalda Reagana w 1985 roku zdarzyło się to po raz drugi.

Rabin Hier jest długoletnim przyjacielem rodziny Kushnerów, z której pochodzi zięć Donalda Trumpa a mąż jego córki Ivanki. Trumpówna dla wybranka porzuciła chrześcijaństwo i konwertowała na judaizm i wychowuje w religii mojżeszowej kilkoro swoich dzieci. Według żydowskiego prawa religijnego Ivanka nie jest pełnoprawną żydówką. Dopiero jej dzieci będą prawdziwymi żydami.

Spośród sześciu religijnych przywódców, obecnych na inauguracji, pięciu z nich ma silne związki z judaizmem lub Izraelem. Wayne Jackson z "Międzynarodowego  Ministerstwa Wiary", który także udzielił swojego błogosławieństwa prezydentowi we wrześniu ubiegłego roku spontanicznie nałożył tallit (żydowski szal modlitewny) na ramionach kandydata republikanów podczas odwiedzin tego w  siedzibie jego wyznania w Detroit. Wierni pastora Jacksona przyjęli wiele żydowskich obyczajów jako część kultu, w tym przestrzeganie żydowskich świąt i szabatu w sobotę.

Ewangelikalna pastor Paula White-Cain zasłynęła z postu w Jom Kipur i przestrzegania rytuałów judaistycznych. Owija się corocznie zwojami Tory i ostentacyjnie ku uciesze mediów zapala chanukę.

Trump otrzymał błogosławieństwo od liderów z konserwatywnego skrzydła protestanckiego, pastorów Franklina Grahama i Samuela Rodrigueza. Ten ostatni jest gorącym zwolennikiem izraelskiej polityki wobec Arabów. Krytykując Obamę twierdził, że "Izrael jest najbliższym sojusznikiem Ameryki na Bliskim Wschodzie i jedyną, prawdziwą demokracją w tamtym rejonie świata". - Dla USA nie stać po stronie Izraela jest rzeczą haniebną – oburzał się. Rodriguez zasiada w zarządzie Krajowego Stowarzyszenia Ewangelikanych Chrześcijan oraz kieruje zrzeszeniem Hiszpańskich Chrześcijan, największej latynoskiej organizacji w USA. W 2015 roku, organizacja pastora  Rodrigueza rozpoczęła inicjatywę "Hiszpańsko-Izraelska Przywódcza Koalicja (HILC)" zajmującą się wspieraniem Izraela.

Obecny arcybiskup Nowego Jorku, Jego Eminencja Kardynał Timothy Michael Dolan również przemawiał podczas inauguracji.

Ubogacona obecnością duchowieństwa inauguracja Trumpa wyraźnie kontrastowała z drugą inauguracją prezydenta Obamy w 2013 roku, kiedy Myrlie Evers-Williams odmawiała pierwszy raz modlitwę inauguracyjną będąc osobą świecką.

Donald Trump, który jest prezbiterianinem uczestniczył w prywatnym nabożeństwie z rodziną w episkopalnym kościele św. Jana, który znajduje się tuż obok Białego Domu. Prezydent przysięgał na dwie Biblie a po jej złożeniu dodał - choć nie miał takiego obowiązku -  "tak mi dopomóż Bóg".D. Trump zbliżył podczas swojej inauguracji "Izraelitów" i chrześcijan | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń