D. Trump zbliżył podczas swojej inauguracji "Izraelitów" i chrześcijan

wto, 31 sty 2017, 19:49:35

Autor: Teodor Lacher

Uroczystości waszyngtońskie w styczniu 2016 roku były wyjątkowo religijne. W urząd prezydenta wprowadzili elekta duchowni różnych wyznań.  

 

 

Liderzy religijni zaproszeni przez Trumpa kojarzeni są z nurtem judaizującym i proizraelskim. Nowością była obecność rabina Marvina Hiera, dziekana i założyciela Centrum Szymona Wiesenthala i Muzeum Tolerancji. Błogosławił on prezydenturę tuż po mowie prezydenta. Od kadencji Ronalda Reagana w 1985 roku zdarzyło się to po raz drugi.

Rabin Hier jest długoletnim przyjacielem rodziny Kushnerów, z której pochodzi zięć Donalda Trumpa a mąż jego córki Ivanki. Trumpówna dla wybranka porzuciła chrześcijaństwo i konwertowała na judaizm i wychowuje w religii mojżeszowej kilkoro swoich dzieci. Według żydowskiego prawa religijnego Ivanka nie jest pełnoprawną żydówką. Dopiero jej dzieci będą prawdziwymi żydami.

Spośród sześciu religijnych przywódców, obecnych na inauguracji, pięciu z nich ma silne związki z judaizmem lub Izraelem. Wayne Jackson z "Międzynarodowego  Ministerstwa Wiary", który także udzielił swojego błogosławieństwa prezydentowi we wrześniu ubiegłego roku spontanicznie nałożył tallit (żydowski szal modlitewny) na ramionach kandydata republikanów podczas odwiedzin tego w  siedzibie jego wyznania w Detroit. Wierni pastora Jacksona przyjęli wiele żydowskich obyczajów jako część kultu, w tym przestrzeganie żydowskich świąt i szabatu w sobotę.

Ewangelikalna pastor Paula White-Cain zasłynęła z postu w Jom Kipur i przestrzegania rytuałów judaistycznych. Owija się corocznie zwojami Tory i ostentacyjnie ku uciesze mediów zapala chanukę.

Trump otrzymał błogosławieństwo od liderów z konserwatywnego skrzydła protestanckiego, pastorów Franklina Grahama i Samuela Rodrigueza. Ten ostatni jest gorącym zwolennikiem izraelskiej polityki wobec Arabów. Krytykując Obamę twierdził, że "Izrael jest najbliższym sojusznikiem Ameryki na Bliskim Wschodzie i jedyną, prawdziwą demokracją w tamtym rejonie świata". - Dla USA nie stać po stronie Izraela jest rzeczą haniebną – oburzał się. Rodriguez zasiada w zarządzie Krajowego Stowarzyszenia Ewangelikanych Chrześcijan oraz kieruje zrzeszeniem Hiszpańskich Chrześcijan, największej latynoskiej organizacji w USA. W 2015 roku, organizacja pastora  Rodrigueza rozpoczęła inicjatywę "Hiszpańsko-Izraelska Przywódcza Koalicja (HILC)" zajmującą się wspieraniem Izraela.

Obecny arcybiskup Nowego Jorku, Jego Eminencja Kardynał Timothy Michael Dolan również przemawiał podczas inauguracji.

Ubogacona obecnością duchowieństwa inauguracja Trumpa wyraźnie kontrastowała z drugą inauguracją prezydenta Obamy w 2013 roku, kiedy Myrlie Evers-Williams odmawiała pierwszy raz modlitwę inauguracyjną będąc osobą świecką.

Donald Trump, który jest prezbiterianinem uczestniczył w prywatnym nabożeństwie z rodziną w episkopalnym kościele św. Jana, który znajduje się tuż obok Białego Domu. Prezydent przysięgał na dwie Biblie a po jej złożeniu dodał - choć nie miał takiego obowiązku -  "tak mi dopomóż Bóg".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2017013119493524