Ludzie umierają pogodnie. Badacze podkreślają wartość miłości u progu życia

pon, 19 cze 2017, 07:24:06

Autor: Teodor Lacher

Badacze ze Stanów Zjednoczonych, na podstawie analizy treści blogów, doszli do wniosku, że śmiertelnie chorzy ludzie rzadko poddają się złemu nastrojowi.

Naukowcy przeanalizowali wiele postów na portalach społecznościowych, które pozostawili śmiertelnie chorzy ludzie. Uważnie odnieśli się do ostatnich słów umierających.

Zdaniem naukowców, emocji, które udało im się odkryć u umierających, w żaden sposób nie można nazwać niepokojącymi. To raczej pojednanie i miłość.

„Śmierć kojarzy się głównie ze smutkiem i przerażeniem. Ale ludzie mają niesamowitą zdolność adaptacji – zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej” – uważa profesor Kurt Gray. 

Badacze podkreślają, że im bliżej śmierci znajdują się ludzie, tym częściej w myślach i słowach umierających pojawiają się tematy religii i troski o rodzinę. Bardzo często na progu śmierci ludzie mówią o miłości.

„Wodę i pokarmy dostaję teraz tylko przez kroplówkę – kap, kap, kap. Nie mogę zrobić żadnego ruchu bez pomocy innych. Ale jestem otoczony taką miłością i troską, że czuję, że jestem gotowy na następny krok” – pisze jeden z umierających pacjentów. „Niczego nie żałuję, miałem ciekawe życie. Darowano mi cudownych przyjaciół i rodzinę. Dlatego, jeśli to moja ostatnia lekcja, to nauczyłem się z niej najważniejszego. Miłość – to wielki dar. Miłość i uczciwość” – napisał inny pacjent.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2017061907240688