Mieszkanki Irlandii północnej nie będą wyjeżdżać na płatne zabiegi aborcyjne

pon, 19 cze 2017, 22:26:28

Autor: Jacek Lehr

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii podtrzymał prawo, które zakazuje mieszkańcom Irlandii Północnej podróży do Anglii lub innych regionów królestwa, aby dokonać aborcji.

Aborcja jest obecnie nielegalna w Irlandii Północnej, z wyjątkiem przypadków, gdy życie matki jest zagrożone. Do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii wpłynęła skarga młodej kobiety i jej matki, która udały się do Anglii celem terminacji ciąży. Sędziowie w ich przypadku podtrzymali utrzymanie ścisłego zakazu aborcji w Irlandii Północnej, którego konsekwencją jest zakaz przeprowadzania finansowanej przez państwo aborcji za granicą: w Anglii, Walii lub Szkocji.

Sędzia sprawozdawca, Lord Wilson, stwierdził, że minister zdrowia Irlandii Północnej, Jeremy Hunt, miał rację respektując demokratyczną decyzje narodu, aby nierefundować zabiegów abirycjnych.

Organizacje pro-life wyraziły zadowolenie z werdyktu sądowego. - "W czasie, gdy postęp naukowy zagraża dzieciom w łonie matki, uzyskujemy prawo do odrzucenie brytyjskiego modelu ochrony matki i dziecka" - głosiło oświadczenie Iona Institue. Liczba kobiet podróżujących do Wielkiej Brytanii - w której aborcja została zalegalizowana w 1967 roku - szukając pomocy w gabinetach i klinikach ginekologicznych stale spada w ciągu ostatnich 10 lat.  

Prawnicy reprezentujące stronę powodową zapowiedzieli odwołanie od wyroku: "złożymy wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, w celu ochrony praw człowieka w odniesieniu do wielu innych kobiet, które zmuszone są samotnie podróżować do Anglii, bo nie mają dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych w własnym kraju."

http://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-40271763

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20170619222628421